Bahrajn: odkryto złoża ropy naftowej z łupków

2622

W Bahrajnie odkryto nowe złoża ropy z łupków. Są to największe odkryte złoża Bahrajnu w historii kraju. Nowo odkryte pokłady ropy są dwukrotnie większe niż wydobywane do tej pory.

Jak podaje serwis Al Arabiya, w Bahrajnie odkryto nowe złoża ropy z łupków w liczbie przynajmniej 80 miliardów baryłek. Są to największe odkryte złoża Bahrajnu odkąd znaleziono tam ropę naftową w 1932 roku.

Jak ogłosił Wyższy Komitet Bahrajnu ds. Złóż Naturalnych oraz Bezpieczeństwa Ekonomicznego, nowo odkryte złoża  znajdują się na morskim polu wydobywczym  Abu Safah, które jest dzielone wraz z Arabią Saudyjską.  Te zasoby mają zawierać znaczące ilości ropy oraz gazu wydobywanego z łupków.

Ropa wydobywana z „łupków” to nic innego jak regularna ropa naftowa, ale wydobywana z gliniastych pokładów ziemnych, powszechnie nazywanych łupkami. Odbywa się to techniką wypłukiwania ropy oraz gazu przy pomocy wody i chemikaliów.

Czy przełom na rynku naftowym?

Szacuje się, że nowo odkryte pokłady ropy są dwukrotnie większe niż do tej pory. Jest to przełomowe odkrycie dla Bahrajnu, które z może zmienić sytuację w regionie Bliskiego Wschodu. To małe państewko ma zadatki na powrót na pozcyję istotnego eksportera ropy naftowej. Bahrajn był jednym z pierwszych krajów arabskich w którym rozpoczęto wydobycie ropy naftowej. Jednak zasoby tego surowca w królestwie okazały się znacznie mniejsze niż w sąsiednich państwach. Złoża łupkowe mogą przyczynić się też do rozwoju w kraju wysokich technologii wydobywana ropy oraz gazu z łupków.

Jeszcze w roku 2018 zaplanowano wiercenie na dwóch dalszych odwiertach rozpoznawczych, a następnie zainicjowanie długotrwałej produkcji ropy oraz gazu łupkowego.

Królestwo Bahrajnu planuje przyciągnąć zagranicznych inwestorów naftowych, by rozwinąć swoje zasoby.  Odkrycie nowych złóż to szansa na ekonomiczny skok dla Bahrajnu na rynek globalny oraz podniesienie swojej pozycji na świecie.  Z całą pewnością nowe zasoby usprawnią bahrańską gospodarkę, które dziś opiera się w 80% na sekotrze naftowym. Bahrajn posiada wizję zwiększenia produkcji ropy oraz zbudowania rurociągu.

PODZIEL SIĘ
Zafascynowana światem arabskim studentka Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Szczególnie pasjonują mnie zagadnienia społeczno-polityczne. Oprócz tego, interesuję się muzyką, literaturą oraz psychologią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here