Prezydent Filipin grozi aresztowaniem prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego

1937

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził aresztowaniem prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, jeśli będzie prowadzić działalności na terenie Filipin. Duterte twierdzi, że nie jest już członkiem MTK, więc sąd nie ma prawa prowadzić żadnych dochodzeń.

Duterte wycofał się z MTK miesiąc temu i obiecał kontynuować swoją wojnę z narkotykami, która pochłonęła tysiące ofiar.

Prokurator MTK Fatou Bensouda w lutym ogłosiła rozpoczęcie wstępnego rozpatrzenia skargi złożonej przez filipińskiego prawnika, który oskarża Duterte i najwyższych urzędników o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Duterte przytoczył wiele argumentów, na podstawie których uważa, że MTK nie ma nad nim jurysdykcji, a w piątek zasugerował, że wszelkie wątpliwości na ten temat powinny zostać rozwiane wraz z jego wycofaniem się z MTK.

Nie jest jasne, czy Bensouda lub MTK przeprowadzili jakiekolwiek działania na Filipinach związane ze skargą przeciwko Duterte.

Od lipca 2016 r. policja zabiła ponad 4000 osób, twierdząc, iż byli to handlarze narkotyków, którzy sprzeciwili się aresztowaniu.

Duterte powiedział służbom bezpieczeństwa by nie współpracowały z żadnymi zagranicznymi śledczymi, a w zeszłym miesiącu oznajmił, że przekona innych członków MTK do wycofania się.

Krytycy twierdzą, że wycofanie się Duterte z Międzynarodowego Trybunału Karnego było daremne, ponieważ MTK ma prawo do prowadzenia dochodzenia w sprawie zbrodni popełnionych w okresie, od kiedy Filipiny przystąpiły do MTK w 2011 r. do czasu kiedy ich wycofanie się zacznie obowiązywać.

Zgodnie ze statutem rzymskim, jeżeli państwa nie są w stanie lub nie chcą prowadzić dochodzenia w sprawie przestępstw, MTK może wkroczyć i sprawować jurysdykcję.

Duterte i jego doradcy twierdzą, że z technicznego punktu widzenia Filipiny nigdy nie przystąpiły do MTK, ponieważ nie zostało to ogłoszone w oficjalnym dzienniku urzędowym tego kraju.

„Jeśli nie ma publikacji, to tak jakby nie było żadnego prawa” – powiedział Duterte.

  Źródło: https://www.theguardian.com/world/2018/apr/13/philippines-duterte-threatens-to-arrest-international-criminal-court-prosecutor

Opracowała KW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here