Chińskie ćwiczenia militarne w Cieśninie Tajwańskiej jako nowa odsłona sporu Pekinu z Tajpej

721

Chińska marynarka przeprowadziła w Cieśninie Tajwańskiej manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji, które spotkały się z krytyczną reakcją władz w Tajpej. Kolejny etap nieustającego sporu Chińskiej Republiki Ludowej z Republiką Chińską rozgrywa się w specyficznych okolicznościach międzynarodowych. Na ich podstawie należy sądzić, że przeprowadzona przez Pekin demonstracja siły w co najmniej takim samym stopniu zaadresowana jest do rządu na Tajwanie, co Białego Domu.

Ćwiczenia chińskiej floty w Cieśninie Tajwańskiej nie były jedynym tego typu przejawem militarnej aktywności Chin w regionie. Tydzień wcześniej na pozostającym strefą długotrwałego konfliktu (w którym udział biorą m.in. ChRL i Republika Chińska) Morzu Południowochińskim przeprowadzono bowiem wielką paradę wojskową, a kilka dni później w pobliżu Tajwanu odbywały się wspólne manewry chińskich bombowców oraz samolotów myśliwskich.

Politycy z ChRL i kontrolowane przez władze media przedstawiają ćwiczenia jako przeciwdziałanie dostrzegalnemu na Tajwanie separatyzmowi oraz wysiłki na rzecz integralności terytorialnej i suwerenności Państwa Środka. Przedstawiciele Republiki Chińskiej mówią z kolei o próbie ich zastraszenia i wywołania niepokoju wśród mieszkańców wyspy.

Wiadomość dla Tajwanu, wiadomość dla USA

Z jednej strony działania Pekinu można uznać za sygnał kierowany do władz Tajwanu. Spór tajwańskich opcji pro-niepodległościowych z rządem ChRL, forsującym od lat politykę jednych Chin, przybrał na sile w 2016 roku, wraz objęciem urzędu prezydenta Republiki Chińskiej przez wspierającą ideę suwerenności państwa Tsai Ing-wen. W tym kontekście chińskie ćwiczenia pokazują, że Pekin pozostaje nieugięty w kwestii zwalczania starań na rzecz niepodległości Tajwanu.

Jednocześnie manewry odbywają się w sytuacji rosnących napięć pomiędzy ChRL a USA. To sprawia, że zyskują one także wydźwięk antyamerykański, komunikujący stronie przeciwnej, że Chiny nie akceptują aktywności Waszyngtonu na Tajwanie. Pekin w ten sposób wyraża gotowość do stanowczej odpowiedzi na zacieśnianie relacji USA z Tajpej, do którego doszło ostatnimi czasy. Chińskie władze dają do zrozumienia Amerykanom, że sprawa Tajwanu jest to z perspektywy Pekinu zagadnieniem najwyższej wagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here