ASEAN prawdopodobnie nie zajmie się problemem uchodźców Rohingya

1314

Eksperci poddają w wątpliwości, by ASEAN mógł skutecznie poradzić sobie z trwającymi czystkami etnicznymi przeciwko mniejszości Rohingya w Birmie w stanie Arakan (Rakhine).

„To, że ASEAN chce ratować wizerunek i nie poruszać delikatnych kwestii nie jest zaskoczeniem”- powiedział wczoraj Arthit Thongin, ekspert ds. Bezpieczeństwa międzynarodowego z Uniwersytetu Rangsit. „ASEAN działa wspólnie, jeśli chodzi o wzajemne (ekonomiczne) korzyści, takie jak umowy o wolnym handlu, inaczej jest kiedy staje w obliczu bardziej problematycznych kwestii.”

Jest tak również z powodu słabych demokratycznych nastrojów w ASEAN-ie, co oznacza, że zarządzaniem kwestiami humanitarnymi zajmują się przywódcy i inne władze.

„Przywódcy tamtejszych reżimów trzymają się tradycyjnego podejścia do utrzymywania status quo zamiast zajmować się wartościami demokratycznymi, takimi jak prawa człowieka” – powiedział Arhit.

Birma nie może jednak zignorować presji wywieranej przez inne narody z obawy, że osłabi to władzę rządu i spowoduje powrót rządów wojskowych.

Lalita Hanwong, uczona z wydziału nauk społecznych Uniwersytetu Kasetsart, powiedziała, że w ASEAN-ie nie podejmuje się obecnie procedur, które mogłyby rozwiązać problem Rohingya. „Termin „Rohingya” nie jest szeroko stosowany wśród państw ASEAN” – powiedziała Lalita.

Rząd Birmy używa określenia „Bengalczycy” w odniesieniu do mniejszości muzułmańskiej, co oznacza, że pochodzą oni z Bengalu, a nie są rodzimymi mieszkańcami Birmy.

W ubiegłym roku głównemu dowódcy Sił Zbrojnych Birmy, Min Aung Hlaing udało się przekonać tajski rząd, by używał tego samego terminu w odniesieniu do Rohingya.

Obecny kryzys Rohingya rozpoczął się w sierpniu zeszłego roku atakiem na placówki bezpieczeństwa w Birmie. Czystki doprowadziły do śmierci tysiące przedstawicieli ludności Rohingya i zmusiły około 700 000 ludzi do ucieczki do Bangladeszu.

Tymczasem w piątek w Waszyngtonie Departament Stanu USA opublikował roczny raport na temat praw człowieka, który szczegółowo wyjaśnił czystki etniczne, arbitralne i pozasądowe zabójstwa, tortury, gwałt i prawne restrykcje przeciwko Rohingya.

Oprócz sprawozdania o ogromnych fizycznych nadużyciach wobec mniejszości, doniesiono również, że Rohingya w stanie Arakan doświadczają poważnej dyskryminacji ze względu na przynależność etniczną.

Podczas poprzedniego szczytu ASEAN w Manili kwestia Rohingya w ogóle nie została poruszona.

Źródło: http://www.nationmultimedia.com/detail/national/30343677

Opracowała: KW

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here