Donald Trump: KRLD zgodziło się na denuklearyzację

1667

Już w pt 27 kwietnia b.r. ma się odbyć spotkanie prezydenta Moon Jae Ina i Kim Dzong Una. 22 kwietnia Trump przekazał mediom, że KRLD zgodziło się na denuklearyzację, ale to stwierdzenie budzi kontrowersje.

20 kwietnia Korea Północna ogłosiła, że zamierza zawiesić testy nuklearne i rakietowe. Placówka do badań atomowych ma być „zamknięta”, bo dowództwo KRLD opracowało już technologie potrzebne do tworzenia broni jądrowej.

KRLD nie potwierdziło, że zamierza zrezygnować z arsenału atomowego, który stanowi „cenny miecz” Kima.

Korea Południowa potwierdza, że Kim jest zainteresowany pozbyciem się broni atomowej. Koncept „denuklearyzacji” od lat pojawia się w regionie, nie przypomina jednak amerykańskiej definicji. Korea Północna wielokrotnie zaznaczała, że będzie konstytuować pracę nad atomem tak długo, aż Waszyngton usunie swoje oddziały z Półwyspu Koreańskiego. Z perspektywy amerykańskiej, denuklearyzacja oznacza całkowicie wyzbycie się atomu.

Spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una jest planowane w maju. Dokładna data i miejsce nie są znane, ale dyrektor CIA Mike Pompeo odwiedził Koreę Północną w czasie Wielkanocy, przypuszczalnie w celu ustalenia szczegółów.

„To wielki wysiłek dla relacji ze światem zewnętrznym ze strony Kin Dzong Una, uważam, że wszyscy powinni się nad tym zastanowić” – powiedział CNN senator Bob Corker. Pytany o kwestię denuklearyzacji, odpowiedział wymijająco: „Nie sądzę, żeby powiedział coś  wiążącego o denuklearyzacji”.

Podczas wywiadu dla ABC podkreślił, że nie da się „od tak przekonać” Kima do zrezygnowania ze swojego arsenału. „Da się jednak ruszyć do przodu, zamrozić program – nie wiadomo, jakie ma ambicje wobec Korei Południowej”.

23 kwietnia Korea Południowa przestała nadawać propagandowe nagrania z głośników umieszczonych na granicy z KRLD. Seul skomentował, że ma to pomóc podczas spotkania piątkowego spotkania.

Rzecznik Choi Koi-hyun przekazał reporterom, że wyłączenie głośników ma „załagodzić napięcie pomiędzy Koreami i stworzyć spokojną atmosferę do dyskusji”.

Ostatnio głośniki zostały wyłączone w 2004 r. przy okazji negocjacji między oboma krajami. Seul nie potwierdza, kiedy zamierza włączyć je z powrotem.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Absolwentka studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Nagoya University of Foreign Studies. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here