TEPCO przewidziało wysokość fali w Fukushimie w 2008 roku

1318

Przed sądem w Tokio trwa proces byłego kierownictwa Tokyo Electric Power Company. Dotyczy on zaniedbań, które doprowadziły do katastrofy w Fukushimie. Zeznania jednego z pracowników pokazują, że firma mogła zapobiec katastrofie.

Zgodnie z zeznaniami pracownika, TEPCO przygotowało raport na temat zagrożeń naturalnych. Nuclear and Industrial Safety Agency, na bazie prognoz co do trzęsień ziemi z 2002 roku, zaleciło przygotowanie takich raportów wszystkim operatorom elektrowni atomowych w Japonii. Pracownik był w zespole, który przygotował raport co do zagrożenia tsunami. Dokumenty ministerialne wskazywały, że prowincja Fukushima może zostać uderzona przez tsunami. Wewnętrzny raport TEPCO wskazywał, że maksymalna wysokość fali tsunami, jaka może uderzyć w elektrownię w Fukushimie wynosi 15,7 metra i powinny zostać wdrożone środki zaradcze. Fala, która faktycznie uderzyła w elektrownię miała 15,5 metra. Sakae Muto, były wiceprezydent TEPCO otrzymał raport w tej sprawie w 2008 roku i o ile pierwotnie nakazał budowę nowego muru, o tyle później odwołał to polecenie. Pracownik zgłosił to do Nuclear and Industrial Safety Agency w marcu 2011 roku, na kilka dni przed katastrofą. W sądzie, kierownictwo TEPCO wniosło o uniewinnienie, gdyż tylko jeden raport wskazywał celowość budowy muru mającego co najmniej 15,7 metra.

Kredyt dla TEPCO

Samo TEPCO w ostatnich latach otrzymało znaczną pomoc finansową od rządu Japonii. Rząd pożyczał pieniądze od instytucji finansowych i przekazywał TEPCO poprzez Nuclear Damage Compensation and Decommissioning Facilitation Corp. Pożyczki przekazywane samemu TEPCO są nieoprocentowane. W 2013 roku TEPCO mogło otrzymać do 9 bilionów jenów, ale kwota została podniesiona do około 14 bilionów w 2016. Kredyt będzie spłacany przez 34 lata z udziałów w TEPCO oraz opłat za energię. Odsetki od tego kredytu będą jednak musiały być spłacone przez rząd Japonii. Mogą one wynieść nawet 2 miliardy dolarów lub ponad 200 bilionów jenów. Kredyt został przeznaczony na likwidowanie skutków katastrofy oraz dekontaminację.

W marcu 2018 obchodziliśmy 7 rocznicę katastrofy w Fukushimie. Wtedy, fala Tsunami spowodowała awarię chłodzenia przestarzałej elektrowni. Była to najpoważniejsza katastrofa od czasu katastrofy w Czarnobylu, która miała miejsce w wyniku błędu ludzkiego i projektowego, specyficznego dla tylko tego typu reaktorów. Obecnie zaprzestano konstrukcji tego typu reaktorów, a istniejące bloki zmodernizowano. Japonia wdrożyła od czasu katastrofy w Fukushimie nowe regulacje, a część elektrowni trwale wyłączono. Dzięki rozwojowi techniki, nowoczesne reaktory są już bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here