Szczyt Japonia-Korea Płn. organizowany w celu rozwiązania problemu uprowadzeń

867

Jak podaje The Yomiuri Shimbun, japoński rząd jest zmartwiony faktem, iż sprawa uprowadzeń, których dopuściła się Korea Północna, może zostać zbagatelizowana na arenie międzynarodowej. W związku z tym rozważana jest opcja zorganizowania spotkania premiera Shinzō Abe i Kim Dzong Una.

Głównym tematem szczytu pomiędzy obiema Koreami, a także szczytu Korea Płn. – USA, ma być denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego. Japonia obawia się, że sprawa uprowadzeń jej obywateli przez Koreę Północną będzie potraktowana marginalnie i obradujący nie przywiążą do niej większej wagi.

Kwietniowy szczyt Japonia-USA

„Podczas szczytu Japonia-USA obie strony poinformują się wzajemnie o problemach, które są dla nich najważniejsze, włączając w to sprawę Korei Północnej.” podaje naczelnik Gabinetu Sekretarza Yoshihide Suga.

Japońscy politycy przewidują, że podczas szczytu Japonia-USA, mającego odbyć się w kwietniu, premier Abe poinformuje Donalda Trumpa o możliwości zorganizowania podobnego szczytu z Koreą Płn. Dla premiera Japonii sprawa uprowadzeń jest teraz najważniejsza. Właśnie dlatego jego gabinet tak naciska na zaaranżowanie spotkania z Kim Dzong Unem.

Ze względu na wybory prezydenckie, mające odbyć się tej jesieni, Shinzō Abe pragnie dołożyć wszelkich starań, by zaprezentować się w jak najlepszym świetle. Jego notowania znacząco spadły po skandalu dotyczącym zmian w dokumentach Ministerstwa Finansów.

Biuro premiera ma rozpocząć przygotowania, poprzedzające szczyt Japonia-Korea Płn. Jeden z wyższych japońskich urzędników otrzymał zaproszenie do Korei Płn. w celu przeprowadzenia negocjacji dotyczących organizacji tego wydarzenia.

Nastawienie Korei Północnej

Korea Płn. wciąż nie zmieniła swojego podejścia do problemu. Według przedstawicieli północnokoreańskiego rządu, sprawa uprowadzonych została już rozwiązana. Taka sytuacja rzuca cień na losy dalszych negocjacji, które chciałby podjąć rząd japoński. W 2014 roku, na mocy porozumienia sztokholmskiego, Pyongyang obiecał przeprowadzić śledztwo, dotyczące porwanych. Jednak już w 2016 roku ogłosił, że całkowicie je wstrzymuje.

Niepewność Japończyków

Japończycy dość ostrożnie podchodzą do tej kwestii. W ankiecie przeprowadzonej przez Yomiuri Shimbun aż 62% respondentów uważa, że szczyt Japonia-Korea Płn. powinien być zorganizowany z najwyższą uwagą.

Rząd japoński podejmie decyzję co do tego, czy szczyt Japonia-Korea Płn. powinien w ogóle się odbyć, po dokonaniu dogłębnej analizy. Ma ona na celu rozważenie, czy tego typu spotkanie jest w stanie rozwiązać problem uprowadzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here