Makaki japońskie kąpią się w gorących źródłach, aby obniżyć poziom stresu

4026

Słynne japońskie małpy mają z nami o wiele więcej wspólnego, niż dotychczas nam się wydawało. Według najnowszych badań prowadzonych przez naukowców, podobnie jak my, odstresowują się gorącymi kąpielami.

Jak podaje The Business Insider, makaki japońskie korzystają z gorących źródeł głównie zimą, aby uciec choć na chwilę przed zimnem. Jednak jak niedawno się okazało, nie jest to jedyny cel ich kąpieli. Naukowcy odkryli, że dzięki kąpielom w gorących wodach, spada również ich poziom hormonów stresu.

Aby dokładniej to zbadać, zespół Rafaela Takeshity, składający się z jego współpracowników z Kyoto University dobrał próbę badawczą składającą się z dwunastu samic. Makakaki japońskie są naczelnymi zamieszkującymi najdalej położone na północ obszary na świecie. Na czas zimy wyrasta im dłuższe oraz grubsze futro, mimo to często dalej szukają ciepła, które znajdują w wodach termalnych.

Pierwszy raz naukowcy przyuważyli to zachowanie w 1963 roku, gdy samica makaka japońskiego została znaleziona w hotelowym onsenie. Dalsze obserwacje w tym zakresie wykazały, że inne osobniki również zażywały podobnych kąpieli. Co istotne, małpie kąpiele ustały pod koniec marca, co świadczy przede wszystkim o tym, że głównym ich celem było ogrzanie się. Władze hotelu uznały jednak, że kąpiele ludzi i makaków w jednym onsenie nie jest zbyt higieniczne, w tym celu zbudowali więc osobny basen termalny dla małpich gości. W 2003 roku okazało się, że 31% samic makaka regularnie korzystało ze zbudowanego dla nich zbiornika.

Ponieważ badania wykazały, że gorąca kąpiel potrafi obniżyć poziom stresu u ludzi, naukowcy założyli, że podobnie może to wyglądać u małp. Obserwowali małpy przez całą zimę i wiosnę, regularnie zbierając odchody, aby zmierzyć poziom hormonów. Zauważono, że na ogół dominujące samice mają większy dostęp do gorących źródeł, dodatkowo miały wyższy poziom hormonu stresu, co związane było z ich większą agresją, jako samic dominujących. Z czasem zauważono również, że poziom stresu u tych małp był niezależny od odwiedzin turystów.

Po gorących kąpielach w źródłach, poziom hormonów stresu zaczął spadać.

Wskazuje to, że podobnie jak u ludzi, gorąca wiosna ma działanie zmniejszające stres – powiedział Takeshita w komunikacie prasowym. Ten unikalny zwyczaj kąpieli w gorących źródłach przez małpy śnieżne pokazuje, w jaki sposób elastyczność zachowania może pomóc w zwalczaniu stresu wywołanego zimnym klimatem, co może mieć wpływ na reprodukcję i przetrwanie.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach współczesnego społeczeństwa japońskiego oraz stosunków międzynarodowych na Dalekim Wschodzie, studentka w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Fascynatka geografii, japońskiej kultury oraz kotów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here