Połączenie nowoczesnych myśliwców F-35 i F-22 ofertą dla Japonii

2403

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin planuje przedstawić Japonii ciekawą ofertę. Firma ma zaoferować dostawę samolotu bojowego będącego hybrydą jego dwóch najnowocześniejszych modeli. Jest to odpowiedź na zapytanie Ministerstwa Obrony Japonii.

To co Lockheed chce przedstawić Japonii będzie połączeniem technologii pochodzącej z myśliwców F-22 i z F-35. Japonia często wyrażała chęć zakupu tej pierwszej konstrukcji, jednak USA nie eksportowało samolotów tego typu. Samoloty myśliwskie F-35 to efekt międzynarodowego projektu i zostały zakupione między innymi przez Japonię oraz Koreę Południową. Obie konstrukcje zostały zaprojektowane tak, żeby były trudno wykrywalne przez radary. Produkcję F-22 zakończono i obecnie nie jest możliwe jej wznowienie. Produkcja F-35 dla odbiorców na całym świecie nadal trwa.

Japonia próbowała rozwijać własny samolot, w oparciu o demonstratora technologii o oznaczeniu X-2 celem opracowania samolotu F-3. Program jednak natrafił na problemy i Japonia poszukiwała zagranicznego partnera. Nowa konstrukcja miałaby zastąpić w służbie samoloty F-15J i F-2. Oba typy zostały oparte o maszyny amerykańskie. Typ F-2 był oparty na myśliwcu F-16. Samolot produkowało na licencji Lockheeda Mitsubishi.

Samolot myśliwski F-35 został zakupiony przez Japonię oraz Koreę Południową w wersji A, która jest przeznaczona do operowania na lądzie. Istnieją także wersje B, która może pionowo startować oraz C, zaprojektowana dla lotniskowców US Navy. Wersję B zakupiły piechota morska Stanów Zjednoczonych, Wielka Brytania oraz Włochy. Jest możliwość, że japońskie śmigłowcowce typu Izumo zostaną przystosowane do stacjonujących w Japonii amerykańskich F-35B. Pojawiły się dodatkowo sugestie, że Japonia i Korea Południowa zakupią także ten typ. W przypadku nabycia tej wersji, śmigłowcowce posiadane przez oba kraje zyskałyby możliwości lotniskowców.

Chiny posiadają już własną konstrukcję wykorzystującą trudną wykrywalność. To właśnie dla przeciwwagi dla Chin Japonia chciała zakupić F-22. Podobny samolot planują nabyć także Indie, które w tym celu współpracowały przez jedenaście lat z Rosją. Ostatnio jednak, Indie wycofały się z tego programu z uwagi na opóźnienia, koszty oraz słabe parametry rosyjskiego Su-57. Samolot oblatano w 2010 roku, nie wiadomo jednak kiedy wejdzie do seryjnej produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here