Bank Japonii rozważa wycofanie się z programu stymulacji

1733

Bank Japonii obecnie obraduje nad tym, jak wycofać się z dużego programu stymulacji. Na razie jednak nie chce zdradzić żadnych szczegółów związanych z tą sprawą.

Haruhiko Kuroda, prezes banku, zwrócił się do japońskich ustawodawców następującymi słowami: „Przeprowadzamy wiele wewnętrznych dyskusji”. To była jego jedyna odpowiedź na pytanie dotyczące strategii, jaką obierze Bank Japonii, wycofując się ze swojej dotychczasowej polityki pieniężnej.

Kuroda tłumaczy, iż nie chce na razie dopuścić do publicznej dyskusji w tej sprawie, ponieważ mogłoby to skutkować zamieszaniem na rynkach. Ostatnio odnotowano znaczny wzrost wartości japońskiego jena w stosunku do amerykańskiego dolara, jednak potrwał on zadziwiająco krótko.

W 2013 roku premier Shinzō Abe zapoczątkował trzystopniową metodę reform strukturalnych fiskalnych i walutowych bodźców, mającą na celu wskrzeszenie wzrostu. Kolejnym tego typu przedsięwzięciem jest program zakupu aktywów, wprowadzony przez Bank Japonii. Instytucja zadeklarowała, że będzie w stanie wykupić 80 bilionów jenów wartości obligacji rocznie.

Japoński dług publiczny jest dwa razy większy niż PKB. Z tego powodu wielu sceptyków twierdzi, iż Bank Japonii nie jest w stanie podnieść stóp procentowych, nawet przy osiągnięciu 2% inflacji.

Kuroda oświadczył, że nie będzie działać według preferencji rządu. „Oczywiście Bank Japonii liczy się z rządem, jednak celem naszej polityki pieniężnej jest osiągnięcie ceny docelowej i zdrowego wzrostu ekonomicznego”. – wyjaśnił.

16 marca japoński parlament formalnie zaakceptował wybór Kurody na kolejną kadencję prezesa Banku Japonii. Tak jak poprzednia, będzie ona trwać 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here