Rozwój płatności bezgotówkowych w Japonii przyspiesza

2268

Japońskie banki stoją przed epokową zmianą w metodach płatności. Zmiany prawa co do płatności bezgotówkowych zmuszą banki do wprowadzenia nowoczesnych środków.

Japonia charakteryzuje się znacznym udziałem gotówki w transakcjach. Do tej pory banki nie inwestowały we wprowadzenie nowoczesnych metod płatności bezgotówkowych, dlatego procentowy udział użytkowników tego typu usług był bardzo niski w Japonii. Planowane są jednak zmiany w przepisach, które wymuszą zmianę obecnej sytuacji.

Do 2020 roku banki w Japonii będą musiały udostępnić interfejs programistyczny aplikacji firmom oferującym usługi płatności bezgotówkowych czy planowania budżetu. Z uwagi na istnienie na rynku, już w obecnych warunkach sporych podmiotów niezależnych od banków, m.in. Apple, banki podjęły środki zaradcze by przygotować się na zmianę prawa. Ma je to też zabezpieczyć przed wejściem na japoński rynek globalnych potentatów w dziedzinie płatności bezgotówkowych.

Szacuje się, że rynek elektronicznych usług bankowych może mieć około 50 mld dolarów. W ramach przygotowań różne japońskie banki przygotowują całe spektrum różnych usług płatności bezgotówkowych. Rozwiązania obejmują płatności przy użyciu QR kodów, aplikacji dostępnych na smartfony czy nawet kryptowaluty. Część usług jest już dostępna dla klientów od lutego 2018 roku. Pozostałe znajdują się w fazie mniej lub bardziej zamkniętych testów.

Sytuacja na świecie

Inne kraje Azji znajdują się wręcz na przeciwnym biegunie jeśli chodzi o usługi płatności bezgotówkowych. W Chinach czy Indiach ich użytkownicy stanowią znaczny procent. W przypadku ChRL jest to nawet 80% konsumentów. W przypadku Japonii ten wskaźnik wynosi 14%. Japonia ma też jeden z największych na świecie udział pieniędzy znajdujących się w obrocie w stosunku do PKB. Za emisję gotówki odpowiada Bank Japonii. ChRL nie podało tych danych.

W Polsce rozwój płatności bezgotówkowych także postępuje. Udział gotówki  znajdującej się w obrocie w stosunku do PKB to 9,3%. Jest to wartość niższa niż średnia dla strefy Euro, ale w 2016 roku udział gotówki w obrocie w stosunku do PKB był po raz pierwszy wyższy od średniej dla całej Unii Europejskiej.  Udział gotówki w płatnościach jest zresztą w Polsce (63%) niższy niż średnia Europejska (79%).

W Polsce, dostęp do nowoczesnych rozwiązań płatności bezgotówkowych nie jest problemem. Są one oferowane klientom i zyskują na popularności. Zarówno Ministerstwo Finansów, NBP jak i ankietowani konsumenci wskazują, że w przypadku Polski problemem jest  brak możliwości płacenia kartą czy innymi formami płatności bezgotówkowych w wielu punktach handlowych czy usługowych. W Polsce, podobnie jak w Japonii, pojawiły się sugestie rozwiązań prawnych mających rozwiązać ten problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here