Japońska populacja kurczy się 7 rok z rzędu

2367

Najnowsze statystyki rządowe po raz kolejny potwierdzają, że starzejąca się populacja Japonii systematycznie maleje.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło dane, z których wynika że w październiku ub.r. japońska populacja wyniosła 126,7 mln osób. To spadek o 227 tys. w stosunku do 2015 r.

Statystyki wymieniły ok. 61 mln mężczyzn i 65 mln kobiet. Ponad 27% populacji to osoby powyżej 65 roku życia. Zanotowano też rekordowo niski udział procentowy dzieci – 12,3%.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że odpowiedzią na problemy gospodarek starzejących się społeczeństw takich jak w Japonii, Anglii i US., jest przyjmowanie większej ilości imigrantów. Z najnowszego raportu World Economic Outlook wynika, że w ciągu kolejnych kilku dekad dorośli w wielu produktywnym będą musieli wspierać 2 razy więcej seniorów niż obecnie.

Wśród problemów starzejących się populacji wymienia się kwestię opieki społecznej. Wraz z wyludnianiem wsi coraz więcej starszych osób mieszka samotnie. Ocenia się, że w takich przypadkach szansa na życie w biedzie wzrasta do 40%.

Jak podaje „The Guardian„, w perspektywie najbliższych lat Japonia zderzy się z kryzysem problemów zdrowotnych związanych z pamięcią. Szacuje się, że jedna na pięć starszych osób będzie mieć demencję w 2025 r. Wg statystyk Ministerstwa Zdrowia obecnie 4,6 mln osób cierpi na tego rodzaju schorzenia. Ta liczba ma wzrosnąć do 7,3 mln.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here