Japońska populacja kurczy się 7 rok z rzędu

1483

Najnowsze statystyki rządowe po raz kolejny potwierdzają, że starzejąca się populacja Japonii systematycznie maleje.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło dane, z których wynika że w październiku ub.r. japońska populacja wyniosła 126,7 mln osób. To spadek o 227 tys. w stosunku do 2015 r.

Statystyki wymieniły ok. 61 mln mężczyzn i 65 mln kobiet. Ponad 27% populacji to osoby powyżej 65 roku życia. Zanotowano też rekordowo niski udział procentowy dzieci – 12,3%.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że odpowiedzią na problemy gospodarek starzejących się społeczeństw takich jak w Japonii, Anglii i US., jest przyjmowanie większej ilości imigrantów. Z najnowszego raportu World Economic Outlook wynika, że w ciągu kolejnych kilku dekad dorośli w wielu produktywnym będą musieli wspierać 2 razy więcej seniorów niż obecnie.

Wśród problemów starzejących się populacji wymienia się kwestię opieki społecznej. Wraz z wyludnianiem wsi coraz więcej starszych osób mieszka samotnie. Ocenia się, że w takich przypadkach szansa na życie w biedzie wzrasta do 40%.

Jak podaje „The Guardian„, w perspektywie najbliższych lat Japonia zderzy się z kryzysem problemów zdrowotnych związanych z pamięcią. Szacuje się, że jedna na pięć starszych osób będzie mieć demencję w 2025 r. Wg statystyk Ministerstwa Zdrowia obecnie 4,6 mln osób cierpi na tego rodzaju schorzenia. Ta liczba ma wzrosnąć do 7,3 mln.

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here