Tajlandia: dziennikarz uprzednio skazany za obrazę majestatu został wypuszczony z więzienia.

1317

Tajski działacz i były dziennikarz więziony za obrazę majestatu, po zwolnieniu z więzienia nawołuje do demokracji.

Tajski rząd wojskowy wielokrotnie przesuwał termin wyborów powszechnych. Obecnie termin wyznaczono na luty 2019 roku.

“Nawoływanie do demokracji i wyborów jest dobre” powiedział reporterom 56-letni Somyot Prueksakasemsuk zaraz po wyjściu z więzienia, powitany przez około stu zwolenników.

” Jako obywatel Tajlandii wykorzystam moje prawa przyłączenia się do tego ruchu i zachęcam ludzi by wspierali wezwanie do wyborów, aby mogły one odbyć się tak szybko, jak to możliwe.”

Już od początku roku zdarzały się sporadyczne, prowadzone przez studentów uliczne protesty wzywające do wyborów oraz protesty przeciwko rządom wojskowym.

“Proszę rząd by przestał przesuwać termin wyborów, to nie jest to dobre dla gospodarki kraju”, dodał Somyot.

Somyot, który był redaktorem czasopisma politycznego „Voice of Taksin”, w 2013 roku został skazany na karę 10 lat więzienia za naruszenie  tajskiego prawa obrazy majestatu, ale Sąd Najwyższy skrócił jego wyrok w 2017 roku.

Najwyższy doradca prawny rządzącej junty ostrzegł Somyota, aby ten nie łamał prawa.

„Jeśli zaangażuje się w działalność polityczną i naruszy prawo … to będziemy zmuszeni podjąć kroki prawne przeciwko niemu” – powiedział pułkownik Burin Tongprapai.

Od czasu zamachu stanu w 2014 r. Junta, oficjalnie znana jako Krajowa Rada Pokoju i Porządku, zobowiązała się do karania każdego kto dopuści się zniewagi monarchii. Od tego czasu za tego typu przewinienia w sądach wydano rekordową liczbę wyroków.

Tajskie prawo obrazy majestatu jest jednym z najsurowszych na świecie.

Dotyczy ono każdego rodzaju zniewagi majestatu, a kara wynosić może do 15 lat pozbawienia wolności za obrazę króla, królowej, następcy tronu lub regenta. Tyczy się ono również zmarłych władców.

Od czasu objęcia władzy przez juntę co najmniej 94 osoby zostały skazane za naruszenie prawa obrazy majestatu.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-thailand-insult/thailand-frees-former-magazine-editor-jailed-for-royal-insult-idUSKBN1I107P

Opracowała: KW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here