Amerykańsko-japońskie rozmowy na temat handlu odłożone

2082

Bilateralne rozmowy na temat handlu między USA a Japonią rozpoczną się dopiero w czerwcu. We wtorek 24 kwietnia poinformował o tym japoński minister ekonomii Toshimitsu Motegi. Jednocześnie Chiny i Japonia wznowiły wzajemny dialog gospodarczy.

Rozmowy będą prowadzone między ministrem Motegim a amerykańskim przedstawicielem do spraw handlu zagranicznego Robertem Lighthizerem. Podczas niedawnego spotkania Trump – Abe, wywierana była pewna presja, żeby Japonia przystąpiła do rozmów na temat umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Japonia nie jest jednak zainteresowana zawieraniem takiej umowy. Jednocześnie prace nad porozumieniem o wolnym handlu pomiędzy Japonią a Unią Europejską są bliskie ukończenia. Końcem 2017 roku zakończono negocjacje, jednak porozumienie musi zostać jeszcze ratyfikowane. Docelowo Unia Europejska zniesie cła na m.in. japońskie samochody, a Japonia zniesie cła na europejską żywność czy tekstylia. Obecnie firmy eksportujące produkty spożywcze do Japonii płacą rocznie około 1 mld euro cła.

Wcześniej w tym roku, japońscy przedsiębiorcy wyrażali swoje obawy, iż Stany Zjednoczone mogą wykorzystać kwestię nowej polityki celnej Donalda Trumpa jako kartę przetargową. Polityka ta dotyczyła ceł na import stali i aluminium. USA postąpiło tak w przypadku Korei Południowej, nakłaniając ją do pewnych ustępstw we wzajemnych umowach handlowych. W zamian Korea Południowa znalazła się w gronie państw, które wstępnie zostały wyłączone z nowej polityki celnej do 1 maja 2018 roku. Japonia nie trafiła na tę listę. Jej minister handlu, Hiroshige Seko, początkiem marca wyraził swoje zaniepokojenie wprowadzanymi wtedy cłami.

Także w kwietniu miało miejsce wznowienie po 8 latach chińsko-japońskich rozmów gospodarczych. Doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych obu krajów. Wznowienie tych rozmów zbiegło się z przypadającą na rok 2018 40. rocznicą normalizacji stosunków między Japonią i Chinami. Omawiane były takie kwestie jak spotkanie między Koreami czy planowane spotkanie premierów Shinzō Abe, Li Keqianga oraz prezydenta Moona Jae-in na trójstronnym szczycie w Japonii. Te trzy kraje są również zaangażowane w rozmowy nad umową o wolnym handlu. Ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się w marcu 2018 roku w Seulu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here