Pierwszy urodzony w tropikach niedźwiedź polarny umarł w singapurskim zoo

1363

Pierwszy w historii niedźwiedź polarny urodzony i wychowany w tropikalnym Singapurze został uśpiony w środę, po pięcioletniej walce z problemami zdrowotnymi wynikającymi z podeszłego wieku.

Inuka, 27-letni niedźwiedź polarny zmagał się między innymi z artretyzmem, problemami z uzębieniem czy infekcjami usznymi. Jego charakterystyczną cechą był zielony połysk na futrze, który – zgodnie z oświadczeniem singapurskiego zoo – był efektem porastających jego sierść glonów.

Jak powiedział Cheng Wen-Huar, przedstawiciel Wildlife Reserves Singapore, organizacji odpowiedzialnej za zarządzanie większością zoo w Singapurze: „Bardzo chcielibyśmy zatrzymać przy nas Inukę tak długo, jak to możliwe, naszą główną odpowiedzialnością jest jego dobro.”

„Większą dobrocią jest ulżyć mu w jego trwającym cierpieniu” – mówi Cheng w oficjalnym oświadczeniu.

Podjęcie decyzji nastąpiło w tym miesiącu, po tym gdy niedźwiedź – którego wiek, w przeliczeniu na lata ludzkie, wynosi 70 lat – zachorował.

Inuka urodził się 26 grudnia 1990 roku. Jego ojcem był pochodzący z Kanady Nanook, który – dożywszy 18 lat – umarł w roku 1995, a matka przybyła z Niemiec Sheba. Sheba dożyła imponujących 35 lat i umarła w 2012 roku. W dziczy długość życia niedźwiedzi polarnych wynosi od 15 do 18 lat. Rodzice Inuki przybyli do Singapuru w 1978 roku.

Imię Inuka zostało wybrane spośród 390 propozycji, złożonych w ramach państwowego konkursu. W wieku trzech lat główna gazeta Singapuru – The Straits Times – wybrała Inukę jako jeden z symboli miasta, obok koktajlu Singapore Sling.

W 2004 roku futro Inuki oraz jego matki, Sheby, zaczęło zielenieć, co wywołało serię dyskusji dotyczących kwestii moralnych w związku z przetrzymywaniem niedźwiedzi polarnych w tropikach. W tym samym roku BBC doniosło, że niedźwiedzie są wybielane nadtlenkiem wodoru.

Organizacje walczące o prawa zwierząt nakłaniały zoo, aby te nie trzymały niedźwiedzi polarnych, cierpiących w wyniku ograniczonej przestrzeni na wybiegach.

Inuka będzie ostatnim niedźwiedziem przetrzymywanym w singapurskich zoo.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-singapore-polarbear/first-polar-bear-born-in-the-tropics-dies-at-27-in-singapore-zoo-idUSKBN1HW0FS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here