Wymiana ognia na Wzgórzach Golan

724

W nocy doszło do wymiany artyleryjskiego i rakietowego pomiędzy Izraelem a siłami Iranu lub Syrii. Po raz pierwszy od 1973 roku ostrzał miał miejsce na Wzgórzach Golan, które pomimo formalnie ciągle trwającego stanu wojny pomiędzy Izraelem a Syrią pozostawały przez dekady najspokojniejszą granicą Państwa Żydowskiego.

Izraelskie źródła poinformowały, że irańskie jednostki wystrzeliły w środę wieczór około dwudziestu rakiet na terytorium Izraela, z czego większość została przechwycona przez system Iron Dome. W odpowiedzi, izraelska armia zatakowała rakietami irańskie instalacje militarne na terenie Syrii. Źródła syryjskie informują, że znaczna część izraelskich rakiet została przechwycona, a atak rakietowy na Izrael wykonany został w odwecie przez armię syryjską.

Jeżeli potwierdzą się informacje o zaangażowaniu sił irańskich, to wczorajsza wymiana ognia będzie pierwszym w historii bezpośrednim atakiem Iranu na terytorium Izraela. Do tej pory, pomimo wrogiej wobec Izraela retoryki, Iran poprzestawał na organizowaniu i wspieraniu organizacji paramilitarnych i terrorystycznych atakujących Izrael.

Jednak od początku wojny domowej w Syrii Iran rozbudowuje swoją obecność w tym państwie, co postrzegane jest przez Izrael jako egzystencjalne zagrożenie. Dla ograniczenia wzrostu potencjału irańskiego, Izrael wielokrotnie w ciągu ostatnich miesięcy przeprowadzał ataki powietrzne na związane z Iranem cele militarne w Syrii. Największe obawy Izraela budzi perspektywa masowego ataku rakietowego, który Iran mógłby przeprowadzić z terytorium syryjskiego, przełamując systemy obronne Izraela.

Przez Wzgórza Golan przebiega linia demarkacyjna oddzielająca Izrael od Syrii. Izraelska część Wzgórz została zdobyta przez Państwo Żydowskie w Wojnie Sześciodniowej, a następnie zaanektowana w 1981 roku. Od 1974 roku na Wzgórzach stacjonują siły ONZ w strefie oddzielającej wojska izraelskie od syryjskich. Od czasu wybuchu wojny domowej w Syrii, syryjskie wojska zostały wyparte z większości tego terytorium przez bojówki i milicje rebelianckie.

Ostatnie wydarzenia, w tym zerwanie przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem wskazują na wzrost napięcia w regionie. Faktyczne włączenie Syrii w irańską strefę wpływów uznawane jest przez administrację Trumpa jako negatywna konsekwencja podpisania porozumienia. W świetle nowej polityki USA, Iran zostanie poddany znacznie większej presji politycznej i ekonomicznej przez Stany Zjednoczone. Eskalację na granicy izraelsko-syryjskiej postrzegać można jako element zwiększenia presji na Iran poprzez działania militarne Izraela.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here