Data i miejsce spotkania Donalda Trumpa i Kim Dzong Una

1917

10 maja b.r. Donald Trump ogłosił, że spotka się z liderem KRLD Kim Dzong Unem 12 czerwca w Singapurze. Będzie to pierwsze spotkanie przywódców obydwu krajów, a także pierwszy szczyt US. i Korei Północnej od zakończenia wojny koreańskiej w 1953 r.

Przed ogłoszeniem miejsca i czasu spotkania Trump spotkał się w bazie wojskowej Andrews z trzema obywatelami US. koreańskiego pochodzenia, którzy do czasu wizyty sekretarza stanu Mike’a Pompeo w Pyongyangu byli przetrzymywani w KRLD.

Trump wielokrotnie podkreślał, że jednym z jego najważniejszych i dalekosiężnych celów jest doprowadzenie do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i „wprowadzenie KRLD do prawdziwego świata”. Wypuszczenie więźniów i ustalenie daty spotkania mają być elementami tego planu.

Wybór Singapuru ponad inne, bardziej symboliczne miejsca w regionie wywołał zaskoczenie opinii publicznej. Rzecznik Białego Domu Raj Shah przekazał mediom, że Singapur ma pozwolić na neutralność i bezpieczeństwo.

Singapur jest położony w dogodnej odległości dla obydwu krajów. Eksperci wskazali na brak doświadczenia północnokoreańskich pilotów w lotach na dużą odległość, dlatego zrezygnowano ze spotkania w Europie.

Spotkanie w Chinach, Korei Południowej, Mongolii lub Rosji byłoby dobrze widziane przez Pyongyang, ale doradcy Trumpa chcą uniknąć politycznych zobowiązań związanych ze spotkaniem się w tych krajach.

Donald Trump popierał pomysł spotkania się w strefie zdemilitaryzowanej pomiędzy Koreami, w miejscu, gdzie w ub. msc. Kim rozmawiał z prezydentem Moon Jae-inem, ale jego doradcy uznali miejsce za mało neutralne.

Singapur to oddany amerykański sojusznik militarny. Marynarka Wojenna US. stacjonuje tam od 1968 r. i od 1990 ma dostęp do niektórych rodzimych baz wojskowych.

Kim Dzong Un będzie pierwszym liderem KRLD, który pojedzie do Singapuru w trakcie trwania swoich rządów, ale jego krewni podróżowali tam już wcześniej. Ciotka Kima, Kim Kyong-hui, leczyła się w singapurskim szpitalu w 2012 r.

W 2012 r. przyrodni brat Kima, Kim Jong-nam, uciekł do Singapuru z Makau po tym, jak został rozpoznany przez media. Był znany z otwartej krytyki reżimu swojego brata i zginął w zamachu w 2017 r., prawdopodobnie z ręki północnokoreańskich asasynów.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Absolwentka studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Nagoya University of Foreign Studies. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here