Tajscy obrońcy środowiska wygrali walkę o zaprzestanie budowy osiedla na terenie lasu.

1166

Działacze na rzecz ochrony środowiska w mieście Chiang Mai odnieśli zwycięstwo po tym, jak rząd wojskowy uzgodnił, że nie będą wykorzystywać zalesionych terenów do budowy luksusowych nieruchomości.

W zeszłym tygodniu w Chiang Mai odbył się protest, w którym ponad 1000 demonstrantów protestowało przeciwko projektowi wybudowania luksusowego osiedla dla sędziów u podnóża gór Doi Suthep.

Zeszłotygodniowe spotkanie było jednym z największych, odkąd junta Tajlandii przejęła władzę po zamachu stanu w 2014 roku.

W ciągu ostatniego tygodnia w wielu miejscach publicznych w Chiang Mai pojawiły się zielone wstążki symbolizujące ruch na rzecz ochrony środowiska.

Premier Prayuth Chan-ocha wysłał do Chiang Mai jednego z ministrów, Suwafana Tanyuvardhanę, by porozmawiał z przywódcami protestów.

„Doszliśmy do wniosku, że osiedle nie zostanie zamieszkane”, powiedział Suwaphan po spotkaniu z działaczami.

Decyzje o przyszłym użytkowaniu tamtego terenu zostaną podjęte jeszcze w tym tygodniu, powiedział Suwaphan, dodając, że rząd utworzy komisję, w której skład wejdą aktywiści oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Suwaphan powiedział jednak, że budowa niektórych domów musi być kontynuowana, aby rząd mógł dopełnić umowę z zaangażowaną firmą budowlaną.

Dodał też, że gotowe domy nie zostaną zamieszkane.

Aktywiści uznali tę sytuację jako swoje zwycięstwo.

„Myślę, że może to być przykładem dla innych części kraju, że projekty publiczne powinny być legalne oraz, że należy brać pod uwagę głos opinii publicznej” – powiedział Teerasak, jeden z przywódców ruchu.

Sawat Chantalay, działacz na rzecz ochrony środowiska w Chiang Mai, powiedział, że aktywiści wciąż będą organizować publiczne wydarzenia, aby zwiększyć świadomość na temat tego typu problemów.

„To osiedle jest jak otwarta rana, która odzwierciedla warstwy problemów, które Tajlandia zgromadziła przez wiele lat”, powiedziała aktywistka Wattana Wachirodom.

„Jeśli rząd tego nie naprawi, ludzie zaczną organizować więcej buntów”, powiedziała Wattana.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-thailand-politics-protest/thai-environment-protesters-claim-victory-in-battle-over-forest-housing-idUSKBN1I70KE

Opracowała: KW

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here