Kambodża potępia amerykańską propozycję nałożenia nowych sankcji

1723

Rząd Kambodży potępił w zeszły piątek propozycję nałożenia sankcji finansowych na premiera Hun Sena i jego pracowników, dodając przy tym, że ta inicjatywa zniszczyła wiarygodność Stanów Zjednoczonych.

Zeszłego roku Waszyngton nałożył na przedstawicieli rządu Kambodży restrykcje dotyczące otrzymywania wiz pozwalających na podróżowanie do Stanów Zjednoczonych. Było to bezpośrednią konsekwencją działań władz Kambodży, które zostały określone jako podważanie demokracji w kraju.

W zeszły czwartek Ted Yoho – przewodniczący Podkomitetu Spraw Zagranicznych do Spraw Azji i Pacyfiku – powiedział, że dokument „Cambodia Democracy Act of 2008” posłuży do nałożenia na Kambodżę sankcji finansowych.

Rzecznik rządu Kambodży, Phay Siphan, w swojej wypowiedzi zaznaczył, że potencjalne nowe sankcje obrażają Kambodżę i są negatywne dla polityki zagranicznej prowadzonej przez Stany Zjednoczone.

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kambodżą już od pewnego czasu są napięte. Stany Zjednoczone otwarcie krytykowały działania rządu Kambodży przeciwko opozycji, co premier Hun Sen określił jako działania mające na celu zakwestionowanie jego rządów.

Stany Zjednoczone odmawiają, jakoby w jakikolwiek sposób wpływali na politykę Kambodży.

W grudniu, w odpowiedzi na aresztowania przywódców oraz rozwiązanie głównej partii opozycyjnej w Kambodży, Stany Zjednoczone wprowadziły restrykcje dotyczące wydawania wiz dla wszystkich osób, które były za to odpowiedzialne.

Pośród wszystkich reakcji państw zachodnich na tamte wydarzenia, sankcje wizowe były najbardziej dotkliwe.

Pomimo apelacji grup zajmujących się ochroną praw człowieka, ani Stany Zjednoczone, ani Unia Europejska nie zablokowały dostępu Kambodży do preferencyjnego handlu ubraniami. Jednocześnie, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska wycofały się z finansowania lipcowych wyborów, w których Hun Sen planuje przedłużyć swój ponad trzydziestoletni okres rządów.

Yoho – występujący z ramienia Republikan – powiedział, że obywatele Kambodży są wygłodzeni w kwestii demokracji. Sam akt i wynikające z niego sankcje finansowe mają być wymierzone w reżim Hun Sena i jego działania przeciw demokracji.

Mimo tego, chińskie wysokobudżetowe inwestycje, które zasilają infrastrukturę Kambodży i nie stawiają w swoich żądaniach żadnych zmian politycznych, pozwoliły Hun Senowi ignorować zachodnią krytykę jego działań.

Źródło: https://ca.reuters.com/article/topNews/idCAKBN1IC0G0-OCATP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here