Fuzja Partii Nadziei i Partii Demokratycznej zakończona klęską

1927

Japońska opozycja postanowiła zewrzeć swoje szeregi. Partia Nadziei i Partia Demokratyczna połączyły się i utworzyły nową partię polityczną. Fuzja nie zakończyła się jednak sukcesem.

Partia Demokratyczna Japonii (Democratic Party of Japan), po utracie władzy w 2012 roku znalazła się w kryzysie. Jej członkowie uformowali następnie Partię Demokratyczną (Democratic Party). W 2017 Partia Demokratyczna współpracowała przy okazji wyborów z nowo utworzoną ówcześnie partią Nadziei (Party of Hope), która na fali sukcesu jej założycielki, Yuriko Koike, zajmowała mocne miejsce w sondażach. Polityk ta wywołała pewne zamieszanie, zostając prezydentem Tokio i pokonując w wyborach kandydatów Partii Liberalno-Demokratycznej (Liberal Democratic Party). Kandydaci Partii Demokratycznej trafili na listy Partii Nadziei. Nie dotyczyło to jednak wszystkich kandydatów, gdyż Partia Nadziei odcięła się od bardziej lewicowych członków Partii Demokratycznej, którzy w efekcie utworzyli Konstytucyjną Partię Demokratyczną Japonii (Constitutional Democratic Party of Japan). W wyborach Konstytucyjna Partia Demokratyczna Japonii uzyskała lepszy wynik wyborczy od Partii Nadziei. W Izbie Reprezentantów pierwsza z partii dostała 55 mandatów, druga 50. Pomimo początkowych trudności, wybory zwyciężyła koalicja Partii Liberalno-Demokratycznej oraz partii Komeito, rządząca od 2012 roku, pod wodzą premiera Shinzō Abe.

W maju 2018 roku, Partia Demokratyczna i Partia Nadziei postanowiły formalnie połączyć się w jedno ugrupowanie. Demokratyczna Partia dla Ludu (Democratic Party for the People) nie zdołała jednak przekonać do siebie parlamentarzystów. Przed połączeniem oba ugrupowania mogły liczyć na łącznie 107 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym Japonii. Jednak tylko 62 parlamentarzystów dołączyło do nowej partii. W Izbie Reprezentantów, nastąpił spadek liczby mandatów z 50 do 39. Część parlamentarzystów obu partii wybrała niezależność, w tym były premier z ramienia Partii Demokratycznej Japonii Yoshihiko Noda. Dodatkowo łącznie 11 parlamentarzystów z obu izb dołączyło do Konstytucyjnej Partii Demokratycznej. Nowa partia utrzymała pozycję największej siły opozycyjnej w izbie wyższej parlamentu i pozostała drugą największą partią opozycyjną. Nowym tworem kolegialnie kierują poprzedni przewodniczący Partii Demokratycznej (Kohei Otsuka) i Partii Nadziei (Yuichiro Tamaki). Co warto jednak zaznaczyć, w wyniku przemian, to Konstytucyjna Partia Demokratyczna umocniła się na pozycji największej partii opozycyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here