Indonezyjscy policjanci zastrzelili czterech mężczyzn po ataku na komendę w Riau

1730

Indonezyjscy policjanci zastrzelili czterech mężczyzn w zeszłą środę, po tym gdy ci, przy użyciu samurajskich mieczy, zaatakowali główną siedzibę policji w prowincji Riau, w mieście Pekanbaru.

Rzecznik policji, Setyo Wasisto, powiedział, że mężczyźni wjechali samochodem na dziedziniec posterunku, zanim wysiedli aby przeprowadzić atak.

Jeden dziennikarz i trzech oficerów ucierpiało podczas natarcia. Dwóch z policjantów zostało ranionych, a trzeci śmiertelnie potrącony, podczas gdy jeden ze sprawców próbował uciec z miejsca zbrodni.

Dziennikarz, który odniósł obrażenia znajdował się na terenie siedziby głównej policji w momencie ataku. Został uderzony przez samochód przestępców.

Zgodnie ze słowami Wasisto, mężczyzna, który próbował zbiec został zatrzymany i jest przetrzymywany na posterunku w Pekanbaru.

Sporządzony wewnętrzny policyjny raport zawierał podejrzenie, jakoby jeden z martwych mężczyzn posiadał bombę przyczepioną do ciała. Wasisto nie udzielił w tej kwestii żadnego komentarza.

Nagrania telewizyjne pokazywały jednego mężczyzne leżącego na ziemi, tuż obok długiego miecza, a także opancerzony samochód stacjonujący obok posterunku.

Zgodnie ze słowami rzecznika, sprawcy odpowiedzialni za atak nie zostali jeszcze zidentyfikowani, a motywy, które nimi kierowały wciąż są niejasne.

W ciągu ostatnich dni kościoły oraz posterunki policji znajdujące się w Surabai, drugim największym mieście w Indonezji, stały się celem samobójczych ataków bombowych przeprowadzanych przez islamskich bojowników.

Ataki te, w których brały udział rodziny z małymi dziećmi, a także eksplozja w apartamencie, w którym bojownicy mieli konstruować bomby, pozostawiły około trzydzieści ofiar, w tym trzynaście osób podejrzanych o spowodowanie wybuchów.

Policja podejrzewa, że odpowiedzialną za ataki w Surabai jest grupa inspirowana przez ISIS, Jemaah Ansharut Daulah (JAD), przyciągająca setki indonezyjskich sympatyków Państwa Islamskiego. Organizacja ta znajduje się na liście ugrupowań terrorystycznych sporządzonej przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z informacjami podanymi w należącej do ISIS agencji prasowej Amaq, to Państwo Islamskie przyznało się do zamachów przeprowadzonych w Surabai.

Ta seria zamachów – przeprowadzanych w największym na świecie państwie, gdzie Muzułmanie są większością religijną – jest najgorszą od czasów napaści na zapełnione turystami restauracje, do których dochodziło w roku 2005.

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-indonesia-security/indonesia-police-shoot-dead-four-men-after-attack-on-riau-hq-idUSKCN1IH094

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here