Japońska Minister Spraw Wewnętrznych porusza kwestię molestowania seksualnego

2102

Seiko Noda, japońska Minister Spraw Wewnętrznych i Komunikacji, zwróciła uwagę na to, iż potrzebne jest prawo, mające na celu niesienie wsparcia oraz ochrony ofiarom molestowania seksualnego. 

Dotychczas ofiary molestowania seksualnego w Japonii niechętnie mówiły komukolwiek o swoich doświadczeniach. Jedną z głównych przyczyn tego zachowania stanowił fakt, iż bały się odtrącenia, a także bycia obwinianymi za całą sytuację. Jednak ostatnio ten temat stał się przyczyną wzmożonej dyskusji. Ma to związek z rezygnacją złożoną przez znanego urzędnika, zajmującego się finansami – Junichi Fukudę. Mężczyzna został oskarżony o dopuszczenie się aktów molestowania seksualnego na kilku młodych reporterkach, przeprowadzających z nim wywiady, jednak zaprzeczył wszelkim zarzutom kierowanym w swoją stronę. Nieco później wyszło na jaw, iż oskarżenia wysnuwane pod adresem mężczyzny były prawdziwe.

„Tym czego potrzebujemy w prawie jest ochrona i wspieranie ofiar. Kobiety są często zbyt przestraszone, by poinformować o tym, co je spotkało” powiedziała  Seiko Noda.

W 1997 roku w japońskim prawie wprowadzono zmiany, obligujące pracodawców do kontroli i monitorowania przypadków molestowania w swoich przedsiębiorstwach, a także zapobiegania tego typu aktom. Jednak prawo nie przewidziało żadnych kar za niewywiązanie się z obowiązków.

Należy zaznaczyć, że Seiko Noda jednocześnie nie optuje za tym, by uznać molestowanie seksualne za przestępstwo. Minister obawia się, że mogłoby to spowodować zbyt wiele negatywnych konsekwencji. Jednym z przykładów, jakie podała, są mężczyźni odmawiający udzielania wywiadów młodym reporterkom, aby nie zostać oskarżonymi o wykroczenie.

Seiko Noda przyznała, że w młodości także doświadczyła molestowania seksualnego. Dlatego tak bardzo zależy jej na zmianie sposobu, w jaki Japończycy postrzegają ten problem.

„Uważam, że to problem, który ja muszę rozwiązać. To nie jest coś, co mogą zrozumieć ci, którzy nigdy sami tego nie doświadczyli” mówi Noda.

Choć sławna polityka Shinzo Abe „Womenomics”, mająca na celu poprawę statusu kobiet w Japonii, wydała już swoje pierwsze owoce, Minister Spraw Wewnętrznych uważa, że to wciąż za mało. Dodaje przy tym, iż Japonii potrzebne są fundamentalne zmiany dotyczące stylu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here