MSZ Chin potwierdza chęć utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem

1665


Minister Spraw Zagranicznych Iranu spotkał się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem. Była to pierwsza z zaplanowanej serii wizyt zagranicznych irańskiego dyplomaty mających na celu utrzymanie w mocy porozumienia nuklearnego po wycofaniu się z tej umowy USA. Wang Yi, szef MSZ Chin, potwierdził deklarowane wcześniej stanowisko – chęć utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem. Zapewnił przy tym, że jego kraj podejmie starania na rzecz zachowania zawartego przed trzema laty układu.

W reakcji na decyzję Donalda Trumpa o zerwaniu porozumienia z Iranem szef dyplomacji tego bliskowschodniego kraju, Mohammad Javad Zarif, zdecydował się rozmawiać z przedstawicielami państw-sygnatariuszy Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA). Przed przyjazdem do Moskwy (i dyskusją z Siergiejem Ławrowem) oraz Brukseli (na spotkanie z reprezentantami Francji, Niemiec, a także Wielkiej Brytanii) Zarif odwiedził stolicę Chin.

Wspólny punkt widzenia

Chiny pozytywnie wypowiadały się o umowie z Iranem i podkreślały potrzebę jej dalszego istnienia jeszcze przed zrezygnowaniem USA z JCPOA. Podczas wizyty irańskiego ministra Wang Yi potwierdził niezmienne stanowisko Państwa Środka w tej sprawie. Przekonywał, że ciężko wypracowany układ z 2015 roku przyczyniał się dotychczas do ochrony międzynarodowego systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej i pomagał zachować pokój oraz stabilność w regionie Bliskiego Wschodu. Zwrócił także uwagę na istotną rolę Pekinu w procesie osiągania porozumienia i wcielania go w życie. Zapewnił jednocześnie, że Chiny przyjmą „obiektywną, uczciwą i odpowiedzialną postawę”, pracując nad jego utrzymaniem i współpracując ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Wang wspomniał także o ważnej współpracy z Teheranem przy rozwijaniu inicjatywy Pasa i Szlaku. Minister stwierdził ponadto, że Chiny przykładają dużą wagę do kompleksowego, strategicznego partnerstwa z Iranem, będącym tradycyjnym przyjacielem Państwa Środka.

Mohammad Javad Zarif docenił chińskie nastawienie względem porozumienia nuklearnego. Oświadczył, że jego rząd pragnie kontynuować dialog i współpracę ze wszystkimi partnerami, którzy nadal wspierają tę umowę. Irański polityk także podkreślał przyjacielskie więzy łączące Iran z Chinami oraz entuzjastycznie odniósł się do inicjatywy Pasa i Szlaku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here