Szczątki nosorożca wskazują na obecność ludzi na Filipinach 700 tysięcy lat temu

1634

Odkrycie zabitego nosorożca doprowadziło naukowców do nowej konkluzji, zgodnie z którą datują oni aktywność ludzką na Filipinach na siedemset tysięcy lat wstecz.

W skład odkrycia wchodził tuzin kamiennych artefaktów i narzędzi wykonanych ludzką dłonią, a także zmasakrowane i zjedzone szczątki nosorożca. Obiekty te zostały wykopane na Luzon – największej i najbardziej wysuniętej na północ filipińskiej wyspie.

Znaleziska mają wskazywać na obecność wczesnych ludzi – homo floresiensis – kolonizujących Filipiny setki tysięcy lat przed tym, niż oryginalnie zakładano. Do tej pory najwcześniejszym dowodem na ludzką aktywność na Filipinach była kość nożna, która została odnaleziona w jaskini, również na wyspie Luzon, datowana na 67 tysięcy lat wstecz.

Aktualnie wiadomo bardzo mało na temat ludności, której dotyczą nowe odkrycia na wyspie Luzon. Naukowcy są otwarci na teorię, która klasyfikuje te ludy jako homo erectus, grupę znaną ze swoich wędrówek po terytorium dzisiejszych Chin i Azji Południowo-Wschodniej.

Do tej pory przyjmowano, że wczesne ludy nie posiadały łodzi zdolnych do przebycia głębokich wód morskich, w efekcie czego Luzon oraz inne okoliczne wyspy były dla nich całkowicie niedostępne.

Drużyna naukowców, do których należy doktor Gerrit Van Den Bergh z Uniwersytetu Wollongong poddała nową koncepcję na temat tego, w jaki sposób podróżowali wcześni ludzie. Nowa hipoteza, która została opublikowana w czasopiśmie Nature zakłada, że przodkowie ludów z Luzon dotarli na wyspę z północy, a nie jak przypuszczano wcześniej – ze wschodu, przez Jawę i Bali. Pomysł, który poddaje doktor Van Der Bergh i jego ekipa mówi, między innymi, o możliwości przeniesienia wczesnych ludów na otwarte morze przez przypadkowe tsunami.

Wśród narzędzi wykopanych na Luzon znalazło się 49 ostrych odłupków i dwa obiekty, przypominające kamienne młotki. Trzynaście odnalezionych kości nosorożca noszą ślady uderzeń młotka, a jedna z nich została kompletnie zmiażdżona – w założeniu po to, aby dostać się do jadalnej tkanki wewnątrz.

Źródło: https://www.theguardian.com/world/2018/may/04/butchered-rhino-suggests-humans-were-in-the-philippines-700000-years-ago

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here