Kolejny „sukces” Duterte – Prezes Sądu Najwyższego Filipin odwołana

1520

Prezes Sądu Najwyższego Filipin odwołana – taką decyzję podjęli pozostali sędziowie 11. maja. Maria Lourdes Sereno znana jest z krytyki poczynań prezydenta Rodrigo Duterte, w tym m.in. kontrowersyjnej wojny z dealerami narkotyków.

Powoduje to, że decyzja najważniejszego sądu we Filipinach, podjęta na wniosek rządowego prawnika, uznawana jest za motywowaną politycznie. W przeszłości Duterte nazywał Sereno „swoim wrogiem”, oskarżał o korupcję i domagał się jej odwołania ze stanowiska.

W czasie pełnienia funkcji prezesa Sądu Najwyższego, Sereno była jednym z najważniejszych głosów w Filipinach stojących na straży porządku prawnego i przestrzegania praw człowieka. To od samego początku kadencji Duterte było przyczyną konfliktu między nim, a Sereno. Pozbawienie jej mandatu budzi obawy, czy istnieją jakiekolwiek instytucjonalne mechanizmy mogące blokować kolejne decyzje podejmowane przez prezydenta Filipin.

Prezes Sądu Najwyższego Filipin odwołana z funkcji sędziego została ze względu na zarzuty sprzecznego z prawem nieujawnienia całości majątku w oświadczeniu majątkowym przed wyborem na to stanowisko. Jak można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu rzecznika sądu: „Maria Lourdes Sereno została uznana za winną bezprawnego zajmowania oraz wykonywania urzędu sędziego i prezesa Sądu Najwyższego oraz zdyskwalifikowana z dalszej możliwości pełnienia tych funkcji”. Zdaniem opozycji pozbawienie pozycji sędziego Sądu Najwyższego pod tą przesłanką było niezgodne z prawem. Według filipińskiej konstytucji, najwyżsi urzędnicy państwowi, w tym sędziowie jak ona, mogą być pozbawieni stanowiska w drodze impeachmentu.

Protesty przeciwko decyzji

Po swoim odwołaniu, przed budynkiem Sądem Najwyższym w Manili wybuchły protesty przeciwko naruszeniom filipińskiej demokracji gromadzące blisko 2 tysiące osób. „Bycie cicho jest tak naprawdę byciem współodpowiedzialnym za ich przewinienia. Jestem dzisiaj ofiarą, lecz jestem tylko jedną z wielu tysięcy spośród których życie wielu zostało zgaszone, którzy w dalszym ciągu żyją w areszcie, którzy byli niesłusznie oskarżeni lub niesłusznie skazani przez potężne siły w naszym społeczeństwie którą muszą zostać unaocznione” – w ten sposób komentowała w czasie protestu swoje odwołanie Sereno.

Pierwsza kobieta która stała na czele Sądu Najwyższego we Filipinach ma możliwość odwołania się od tej decyzji. Co interesujące, równocześnie we filipińskim Kongresie odbywał się proces impeachmentu Sereno. Niejednoznaczny jest stosunek podjętej decyzji w ramach Sądu Najwyższego do konstytucyjnego prawa Kongresu odwołania sędziego. Zdaniem obserwatorów, teoretycznie Izba Reprezentantów i Kongres mogłyby zmienić tę decyzję, należy jednak pamiętać, że w obu izbach popierany przez większość jest Duterte. Zgodnie z zapowiedziami lidera większości Izby Reprezentantów, Rudy’ego Farinasa – możliwy jest scenariusz, gdzie, jeżeli Sąd Najwyższy odrzuci apelację Sereno, procedura imepachmentu zostanie anulowana w izbie niższej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here