Spotkanie Shinzō Abe i Vladimira Putina

361

W czwartek 24 maja premier Japonii Shinzō Abe wybrał się z 4 dniową wizytą do Rosji. W trakcie rozmów z Vladimirem Putinem poruszona została między innymi kwestia współpracy gospodarczej na Kurylach – wyspach, o które spierają się oba kraje.

Oficjalne rozmowy z Putinem miały miejsce w sobotę. Wtedy też odbyła się ceremonia otwierająca rok współpracy pomiędzy Japonią a Rosją. Natomiast w piątek Shinzō Abe uczestniczył w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu.

Shinzō Abe brał również udział w ceremonii wręczenia szczeniaka rasy Akita rosyjskiej łyżwiarce figurowej, Alinie Zagitovej, mistrzyni igrzysk w Pyeongchangu.

Główny cel spotkania

Abe i Putin rozmawiali przede wszystkim o sprawach dotyczących bezpieczeństwa. Ważnym wątkiem w dyskusji była Korea Północna. Przywódcy poruszyli również temat suwerenności Kuryli oraz kwestię  wspólnej bilateralnej współpracy gospodarczej na tamtejszych terenach.

Japonia chce w końcu rozstrzygnąć spór terytorialny dotyczący tych wysp. Są one nazywane japońskim Terytorium Północnym, jednocześnie będąc rosyjskimi Południowymi Kurylami. Ponieważ oba kraje planują zacieśnić więzy współpracy gospodarczej na tym obszarze, muszą dojść do porozumienia. W grudniu 2016 roku Shinzō Abe i Vladimir Putin zgodzili się na to, by prowadzić dalsze dyskusje w sprawie Kuryli.

Związek Radziecki przejął wyspy wraz z końcem II wojny światowej. To właśnie spór dotyczący Kuryli był przyczyną niepodpisania pokoju pomiędzy Tokio a Moskwą po zakończeniu wojny.

Rezultaty rozmów

Shinzō Abe i Vladimir Putin zgodzili się na kilka wspólnych projektów biznesowych na Kurylach, a także zadeklarowali dalszą chęć współpracy na tym obszarze. Premier Japonii liczy, iż tym razem spór o wyspy zostanie ostatecznie zażegnany. Vladimir Putin wyraził zgodę między innymi na to, by obywatele Japonii mogli odwiedzić groby swoich bliskich, znajdujące się na terytorium wysp.

Najważniejszym punktem sobotniej konferencji było wyrażenie chęci podpisania traktatu pokojowego przez obu przywódców. W wywiadzie dla Kyodo News Vladimir Putin przyznał, że istnieje taka możliwość, jeśli bilateralna współpraca pomiędzy oboma krajami będzie się zacieśniać.

Japonia i Rosja zgodziły się również co do kwestii denuklearyzacji Korei Północnej, deklarując ścisłą współpracę na tym polu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here