USA i Filipiny zgadzają się na wzmocnienie przepływu informacji pomocnych w walce z terroryzmem

1572

Filipiny i USA wspólnie dołożą starań w walce przeciwko terroryzmowi i agresywnemu ekstremizmowi poprzez wymianę informacji wywiadu wojskowego, o czym powiadomiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Filipin w niedzielę 20 maja.

Ministerstwo powiadomiło, że porozumienie zostało zawarte podczas niedawnego spotkania w Honolulu na Hawajach pomiędzy filipińską delegacją wysokiej rangi, której przewodniczyli sekretarz obrony Delfin Lorenzana, minister spraw zagranicznych Alan Peter Cayetano oraz sekretarz wykonawczy Salvador Medialdea.  Admirał Dowództwa Pacyficznego USA Harry Harris Jr oraz dowódcy wszystkich działów reprezentowali delegację USA.

Obie strony zgodziły się na bliższą współpracę jeśli chodzi o wymianę informacji, walkę z terroryzmem oraz agresywnym ekstremizmem – Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w  oświadczeniu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że admirał Harris pochwalił Filipiny za odzyskanie Marawi z rąk islamskich ekstremistów, którzy zaatakowali miasto w maju zeszłego roku. Atak był przyczyną pięciu miesięcy walk, które zrujnowały miasto oraz wysiedliły tysiące mieszkańców.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że Waszyngton i Manila stanowczo potwierdziły wzmocnienie trwałego sojuszu opartego na wspólnych wartościach i interesach, powiązaniach historycznych oraz podpisanym przez obu sojuszników w 1951 r. pakcie wzajemnej obrony.

Delegacja filipińska przeprowadziła bardzo rzeczową wymianę zdań z admirałem Harrisem na temat wyzwań dotyczących regionu i obie strony zgodziły się, że sojusz jest ważny dla zachowania stabilizacji oraz rozwoju – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Opracowała RD

Źródło: https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/us-philippines-agree-to-bolster-information-sharing-to-fight-terrorism

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here