W Tajlandii trwa walka o oczyszczenie buddyzmu – wśród aresztowanych znani mnisi

2481

Tajlandzka policja przeprowadziła nalot na cztery świątynie buddyjskie, aresztując kilku znanych mnichów i wiernych, podczas akcji mającej na celu rozprawienie się z​ nielegalnymi transakcjami finansowymi prowadzonymi przez świątynie.

Siły z Dywizji na rzecz Zwalczania Przestępstw otrzymały nakaz i​ nakaz aresztowania w czwartek o 6 rano w Wat Sam Phraya, Wat Saket i​ Wat Samphanthawong w Bangkoku, Wat Onoi w Nakhon Pathom i​ Wat Kudeethong w Sing Buri.

Naloty są najnowszymi działaniami rządu wojskowego

Mnisi buddyjscy są bardzo szanowani w Tajlandii, a podejmowanie działań przeciwko nim jest historycznie uznawane za tabu. Jednak ostatnie skandale zmusiły władze do ponownego przemyślenia, w jaki sposób radzą sobie z zarzutami wobec buddyjskich przywódców religijnych.

Świątynie w Tajlandii, które corocznie zarabiają miliardy dolarów z darowizn, zostały uwikłane w skandale, począwszy od morderstw, seksu i narkotyków, a skończywszy na podejrzanych transakcjach finansowych.

Pod naciskiem junty, mnisi buddyjscy Tajlandii próbowali od samego początku posprzątać swój własny bałagan, wprowadzając twardszą dyscyplinę dla ponad 300 000 mnichów.

Do aresztowanych należą wysoko postawieni mnisi

Wśród aresztowanych znalazł się 62-letni Phra Buddha Issara, aktywista mnich, który prowadził uliczne protesty w 2014 roku i rozpoczął kampanię na rzecz oczyszczenia buddyzmu.

Budda Isara został formalnie pozbawiony swojej pozycji mnicha i wysłany do więzienia w Bangkoku, aby czekać na proces pod zarzutem rabunku, fałszerstwa i​ nielegalnego przetrzymywania urzędników podczas protestów.

Phra Phrom Dilok, członek Rady Najwyższej Sangha, która przewodzi  mnichami buddyjskimi w Tajlandii, został również aresztowany za rzekome sprzeniewierzenie funduszy świątynnych. Wraz z nim aresztowany został jego sekretarz, Phra Atthakit Sophon.

Dwóch innych starszych mnichów, Phra Sri Khunaporn i Phra Wichit Thammaporn, obaj asystenci opatów w świątyni Bangkoku w Wat Saket (Złotej Górze), zostali również aresztowani za rzekome sprzeniewierzenia. Uwięziony został również Tawit Sangyu, urzędnik świątynny.

Wszyscy aresztowani starsi mnisi zostali przewiezieni do głównej siedziby Wydziału ds. Zwalczania Przestępstw w Bangkoku w związku z przesłuchaniem i​ zastosowaniem procedur prawnych.

źródło:

https://www.reuters.com/article/us-thailand-buddhism/thailand-arrests-senior-monks-in-temple-raids-to-clean-up-buddhism-idUSKCN1IP0X3

http://www.scmp.com/news/asia/southeast-asia/article/2147542/senior-thai-monks-arrested-embezzlement-and-robbery

 

opracowała BK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here