Minister finansów Birmy podał się do dymisji w obliczu oskarżeń o korupcję

1098

Kyaw Win, minister planowania i finansów Birmy podał się do dymisji – poinformował prezydent Win Myint. Dymisja została zaakceptowana.

Pomimo braku podania powodu tej decyzji, według obserwatorów, minister finansów Birmy podał się do dymisji z powodu zarzutów o korupcję. Decyzja ta nastąpiła niedługo po tym, jak lokalne media poinformowały o prowadzeniu postępowania przeciwko ministrowi przez Komisję Antykorupcyjną (ACC). Wg wypowiedzi oficjalnych przedstawicieli – śledztwo którego centralną postacią jest Kyaw Win zostało niemal zakończone.

Komisja Antykorupcyjna została powołana w 2014 roku. Po reformach, na jej czele w listopadzie 2017 roku stanął były generał oraz minister informacji, Aung Kyi. Od tego momentu Komisja rozpoczęła dochodzenia przeciwko wysoko postawionym przedstawicielom administracji publicznej. Win Myint, który objął urząd prezydenta Birmy w marcu tego roku, od samego początku pełnienia urzędu zachęcał ACC do aktywniejszych wysiłków w dziedzinie walki z korupcją.

Byłoby to jednak pierwsze tak poważne postępowanie przeciwko członkowi gabinetu od 2016 roku. Według doniesień lokalnych mediów, w trakcie dochodzenia przeszukana została rezydencja ministra w celu znalezienia potencjalnych dowodów. Pierwszym z kandydatów na następcę ministra jest członek Krajowego Komitetu Koordynacji Gospodarczej – Myo Myint, drugim – wiceminister planowania i finansów – Set Aung.

Kyaw Win stał się znany jeszcze przed momentem objęcia stanowiska ministerialnego, gdy po opublikowaniu jego CV jako kandydata na ministra planowania i finansów, okazało się, że podawany przez niego doktorat z ekonomii jest nieprawdziwy i został zakupiony ze strony fałszywego uniwersytetu. Brak doświadczenia związanego z polityką finansową państwa spowodował, że działania ministra w obrębie reform birmańskiej gospodarki poddawane były szerokiej krytyce.

W tym samym momencie, w parlamencie doszło do wzmocnienia pozycji ACC poprzez zwiększenie jej kompetencji w tropieniu korupcji przez nowelizację prawa antykorupcyjnego.

W rankingu Corruption Perceptions Index 2017, przygotowanym przez Transparency International, Birma zajmuje dopiero 130. miejsce. Spośród państw regionu Azji Południowo-Wschodniej, niższe lokaty okupują jedynie Laos (135 miejsce) oraz Kambodża (161. miejsce). To powoduje, że kwestia zwalczania korupcji staje się istotnym elementem działań administracji rządowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here