Drugie spotkanie przywódców obu Korei

1703

W sobotę, 26 maja prezydent Republiki Korei, Moon Jae-In spotkał się ponownie z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. Wznowiono rozmowy dotyczące przeprowadzania pokoju na Półwyspie Koreańskim. Dyskutowano również o planowanym szczycie KRLD i Stanów Zjednoczonych.

Mimo wstępnych doniesień o przerwaniu rozmów pokojowych między Koreą Północną i Południową, przywódcy obu państw doszli do porozumienia. Po raz pierwszy Kim Dzong Un i Moon Jae-In spotkali się 27 kwietnia w Strefie Zdemilitaryzowanej. Podpisano „Deklarację na Rzecz Pokoju, Dobrobytu i Zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego”. Rozmowy dotyczyły głównie zakończenia wojny Koreańskiej oraz denuklearyzacji Półwyspu. Po blisko miesiącu, 26 maja doszło do ponownych konsultacji w Panmundżomie. Nieoczekiwane spotkanie przywódców obu Korei rozwiało wątpliwości związane z ustanawianiem pokoju na Półwyspie oraz oficjalnym zakończeniem wojny koreańskiej.

Jak podaje AFP, Kim Dzon Un oraz Moon Jae-In odbyli w Panmundżomie ściśle tajne spotkanie, o którym dziennikarze dowiedzieli się dopiero po zakończeniu rozmów. Uczestniczyła na nim również siostra przywódcy KRLD, Kim Yo-Jong, znana opinii publicznej przede wszystkim z przeprowadzania rozmów ze stroną południowokoreańską podczas trwania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Ze względu na rodzaj spotkania, więcej informacji zostanie udzielonych w trakcie oficjalnej wypowiedzi prezydenta Korei Południowej.

Szczyt Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych

Przywódcy obu Korei poruszyli również istotną kwestię spotkania Kim Dzong Una z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Donaldem Trumpem, które planowo miało się odbyć 12 czerwca w Singapurze. Nie jest pewne, czy dojdzie do tego wydarzenia, biorąc pod uwagę odwołanie szczytu przez Donalda Trumpa 24 maja. Co istotne, kolejnego dnia prezydent USA oświadczył, że spotkanie może jednak mieć miejsce a między oba krajami prowadzone są w tej sprawie rozmowy.

Takie zmiany nastawienia Donalda Trumpa do przeprowadzenia spotkania są negatywnie odbierane przez obywateli USA, oraz przede wszystkim przez Koreańczyków. Z punktu widzenia polityki międzynarodowej, szczyt Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Tak na prawdę każdej stronie zależy na jego pomyślnym przeprowadzeniu. Dla KRLD nie jest to sprawa jedynie wizerunkowa. To możliwość przedyskutowania nałożonych na państwo sankcji oraz możliwość prowadzenia współpracy na wielu polach z państwami Zachodu. Istotnym jest fakt, że jeszcze nie tak dawno przywódcy obu państw kierowali do siebie dość ostre wypowiedzi a media straszyły ewentualną wojną. Pomimo wyrażenia chęci współpracy, nie została jeszcze ustanowiona ponowna, oficjalna data spotkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here