Izrael i Rosja uzgadniają działania na terenie Syrii

2020

Trwają ożywione kontakty dyplomatyczne pomiędzy rządami Izraela i Rosji w sprawie uzgodnienia interesów obu państw na terenie Syrii. W ciągu ostatnich dni minister obrony Izraela, Avigdor Lieberman odbył rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Szojgu w Moskwie, a prezydent FR Władmir Putin odbył rozmowę telefoniczną z premierem Izraela Beniajamiem Netanyahu.

Przedmiotem rozmów jest planowana przez reżim syryjski przy wsparciu rosyjskim ofensywa w południowych prowincjach kraju. Przedmiotem szczególnego zainteresowania strony izraelskiej jest niedopuszczenie do udziału w operacji sił irańskich, bądź milicji wspieranych przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Istotnym kontekstem rozmów izraelsko-rosyjskich jest bowiem nasilający się konflikt irańsko-izraelski, który w ostatnich tygodniach doprowadził do kilku incydentów zbrojnych na terenie Syrii.

Prowadząc rozmowy z Rosją, rząd izraelski dąży do sytuacji w której pro-irańskie siły nie będą zbliżać się do jego granic. Dlatego też Izraelczycy w toku rozmów starają się precyzyjnie określić które jednostki syryjskiej armii uznają za „akceptowalne” z punktu widzenia Jerozolimy. Preferencje izraelskie dotyczą głównie jednostek tzw. Piątego Korpusu armii syryjskiej, szkolonego ostatnio intensywnie przez doradców rosyjskich. W dalszej perspektywie, strategicznym interesem Izraela jest redukcja obecności irańskiej w całej Syrii. Jak do tej pory, izraelskie lotnictwo uderzało w cele irańskie na terenie całej Syrii, nie tylko w obszarze przygranicznym.

Ze strony rosyjskiej, w najbliższym czasie kluczowe jest pozyskanie izraelskich gwarancji bezpieczeństwa dla swoich oficerów i doradców wojskowych, którzy towarzyszyć będą oddziałom syryjskim wydzielonym do operacji przeciwko siłom rebelianckim na południu kraju. Rosjanie mogą także przewidywać wysłanie na obszar granicznej prowincji Kunejtra swoich oddziałów Żandarmerii Wojskowej.

Wraz z coraz słabszym oporem sił powstańczych, konsolidacja reżimu Baszara Asada w Damaszku może oznaczać, zaostrzoną rywalizację o wpływy pomiędzy dwoma sojusznikami syryjskiego prezydenta: Iranem i Rosją. Z perspektywy Izraela, umacnianie wpływów Moskwy kosztem Teheranu w Syrii jest scenariuszem jak najbardziej pożądanym. Należy jednak pamiętać, że irańskie wpływy w Syrii są aktualnie bardzo silne, wielowymiarowe i mające zakorzenienie w sieci relacji społecznych, religijnych, militarnych i politycznych. Iran jest pod wieloma względami silniej zakorzeniony w Syrii niż Rosja, a jego przywództwo wyjątkowo zdeterminowane, by utrzymać ten kraj w swojej orbicie wpływów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here