Porozumienie ONZ – Birma w sprawie repatriacji uchodźców Rohingya

1045

Birma i Organizacja Narodów Zjednoczonych porozumiały się o współpracy w celu repatriacji setek tysięcy muzułmanów Rohingya, którzy w ciągu ostatniego roku uciekli przed przemocą w tym kraju.

W czwartkowym oświadczeniu, ONZ stwierdziło, że porozumienie ma na celu stworzenie warunków wymaganych do „dobrowolnego, bezpiecznego, godnego i zrównoważonego” powrotu Rohingya do ich dawnych domów.

Zgodnie z umową, która ma zostać podpisana w tym tygodniu, po raz pierwszy od wybuchu przemocy w sierpniu zeszłego roku, Wysoka Komisja Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) uzyskają dostęp do stanu Rakhine (Arakan) w zachodniej Birmie.

Od czasu ataku wojskowego w stanie Arakan, który nastąpił w sierpniu ubiegłego roku, około 700 000 muzułmanów Rohingya uciekło przez granicę do obozów dla uchodźców w Bangladeszu. Armia Birmańska początkowo oświadczyła, że podejmuje operacje antyterrorystyczne po ataku bojowników Rohingya, którzy 25 sierpnia zabili 12 oficerów ochrony.

Jednak uchodźcy, którym udało się uciec, opowiedzieli o paleniu całych wiosek, gwałconych kobietach i morderstwach miejscowych. Rohingya są jednym z najbardziej prześladowanych grup etnicznych na świecie. Większość birmańskich buddystów uważa ich za Banglijczyków, a ci drudzy znów uważają ich za Birmańczyków. W rezultacie są oni bezpaństwowcami.

Yanghee Lee, sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Praw człowieka w Birmie, opisała wydarzenia w stanie Arakan jako „ludobójstwo”.

W czwartkowym oświadczeniu pełnomocnicy ONZ powiedzieli, że przedstawiciele ONZ zostaną wpuszczeni do stanu Rakhine w celu „oceny warunków na miejscu i przeprowadzenia działań ochronnych”. W oświadczeniu ministerstwa Birmy napisano, że ONZ zostało zaproszone do wzięcia udziału „w etapach powrotu i przesiedlenia”.

W listopadzie 2017 roku po raz pierwszy ogłoszono porozumienie między Birmą i Bangladeszem dotyczące przesiedlenia Rohingya, którzy zdecydowali się na powrót. Wówczas spotkało się ono ze spekulacjami i obawami ze strony międzynarodowych obserwatorów i uchodźców.

Spośród setek tysięcy ludzi osamotnionych w obozach dla uchodźców w Bangladeszu, tylko 8,032 nazwiska możliwych repatriantów zostały wymienione w liście wysłanym przez Dhakę  do Birmy.

Opracowała SH

na podstawie: https://edition.cnn.com/2018/05/31/asia/rohingya-resettlement-united-nations-intl/index.html

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here