Indonezja oraz Indie zacieśniają współpracę

2446

Indonezja oraz Indie zadeklarowały wzmocnienie dwustronnych relacji pomiędzy krajami w czasie wizyty premiera Narendry Modiego w Dżakarcie i spotkania z prezydentem Joko Widodo. Indie i Indonezja zacieśniają współpracę w dziedzinach takich jak wojskowość, handel czy rozwój infrastrukturalny.

W czasie spotkania sfinalizowano piętnaście porozumień dotyczących różnych obszarów, m.in. współpracy wojskowej, wymiany ekonomicznej, kwestii bezpieczeństwa morskiego czy współpracy sektorowej, tj. wzmocnienie infrastruktury, turystyka czy rozwój gospodarki morskiej obu krajów.

“Zgodziliśmy podnieść nasze relacje do poziomu kompleksowego partnerstwa strategicznego, dzięki czemu dwustronne kontakty między Indonezją oraz Indiami staną się silniejsze oraz lepsze. Rozwijające się partnerstwo będzie korzystne nie tylko dla obywateli naszych krajów, ale także dla stabilności i bogactwa w regionie”– stwierdził Joko Widodo po spotkaniu.

“Indie oraz Indonezja są przyjacielsko nastawionymi do siebie morskimi sąsiadami z głębokimi wspólnymi korzeniami cywilizacyjnymi. Wizyta ta pozwoli na dalszą konwergencję naszych politycznych, gospodarczych i strategicznych interesów. Spotykamy się z podobnymi zmianami w regionie Indo-Pacyficznym. Z tego powodu musimy razem współpracować w celu osiągnięcia wspólnego dobrobytu” – wtórował mu Modi.

Współpraca w dziedzinie wojskowości odnosi się do szerszej, coraz głośniej proponowanej przez Stany Zjednoczone tzw. strategii Indo-Pacyficznej. Zapewnienie bezpieczeństwa morskiego – według obserwatorów także związane z chęcią balansowania wpływów w regionie Chin – miałoby być jednym z głównych elementów ładu i bezpieczeństwa w regionie. Ścisłą współpracę w tej dziedzinie nawiązać miałyby przede wszystkim Stany Zjednoczone, Australia, Japonia oraz Indie. Na mocy porozumienia Indii i Indonezji, miałoby dojść do rozwoju portu morskiego w strategicznie położonym Sabangu. Potencjalny rozwój portu w kierunku użytkowania wojskowego spotkał się z krytyką chińskich mediów.

W dziedzinie handlu, celem obu krajów jest podniesienie wartości dwustronnej wymiany handlowej do poziomu 50 miliardów dolarów w 2025 roku. Indie są największym partnerem handlowym Indonezji spośród państw Azji Południowej oraz czwartym – największym partnerem na świecie. Wartość wymiany dwustronnej wyniosła 18 miliardów dolarów i zanotowała ponad dwudziestoprocentowy wzrost w porównaniu do 2016 roku. Może to być tym samym korzystne dla posiadającej dodatni bilans handlowy Indonezji.

Była to pierwsza wizyta premiera Modiego w Indonezji. Podróż ta była jednym z etapów wizyty po krajach Azji Południowo-Wschodniej. Następnie Modi udał się także do Malezji oraz Singapuru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here