Monarcha Malezji zgadza się na wybór nie muzułmańskiego prokuratora generalnego

1510

Władcy Malezji zgodzili się na rządowy plan powołania nie muzułmańskiego prokuratora generalnego, powiedział Pałac po prawie dwutygodniowym impasie, który wywołał napięcia rasowe wśród muzułmańskiej populacji w południowo-wschodniej Azji.

Grupy reprezentujące Malajów odrzuciły plan powołania prawnika Tommy’ego Thomasa, co stanowiło pierwszy opór, przed którym stanął nowy premier Mahathir Mohamad, odkąd wygrał wybory w zeszłym miesiącu.

Król Muhammad V, po konsultacji z głowami pozostałych ośmiu rodzin królewskich, postanowił zakończyć kadencję prokuratora generalnego Mohameda Apandiego i mianować Thomasa doradcą Mahathira.

Jego Wysokość wyraził również zaniepokojenie niedawnymi doniesieniami medialnymi, które były niedokładne i negatywne, co mogłoby zagrozić pokojowi i harmonii kraju.

Jego decyzja prawdopodobnie spowoduje stłumienie sprzeciwu w społeczności muzułmańskiej, która stanowi około 60 procent populacji Malezji (około 32 milionów).

Kim jest nowy prokurator generalny Malezji?

Tommy Thomas jest pierwszym obcokrajowcem, który objął stanowisko prokuratora generalnego od czasu utworzenia Malezji w 1963 roku.

Tommy Thomas pochodzi z Indii i  jest chrześcijaninem. Jako prokurator pracuje od ponad 40 lat, był również wymieniany jako jeden z najlepszych prawników w Malezji. Thomas jest również autorem książek o tematyce około prawnej, analizujących konstytucję, ekonomię i politykę.

Mahathir zaproponował Thomasowi pracę prawie dwa tygodnie temu, jednak król nie wyraził zgody na objęcie przez niego stanowiska. Odmowa króla wynikała w dużej mierze z tego, że Thomas nie jest muzułmaninem. Jednak po tym, jak Thomas otrzymał ogromne wsparcie od Malezyjczyków, zwłaszcza od internautów, a także liderów koalicji, nastąpiła zmiana stanowiska króla.

Kluczowym zadaniem Thomasa będzie ściganie osób zaangażowanych w skandal dotyczący funduszu państwowego 1Malaysia Development Berhad (1MDB). Skandal 1MDB był jedną z głównych przyczyn upadku byłego premiera Najiba Razaka.

Mohamed Apandi, poprzedni prokurator generalny, oczyścił Najiba z wszelkich błędów popełnionych w skandalu wielomiliardowym 1MDB.

Najib zaprzecza wszelkim nadużyciom, ale został pozbawiony możliwości opuszczenia kraju, ponieważ organy ścigania ponownie uruchomiły śledztwo na temat zaginięcia funduszy 1MDB.

źródło:

https://www.reuters.com/article/us-malaysia-politics-attorneygeneral/malaysias-monarch-agrees-to-governments-choice-of-non-muslim-attorney-general-idUSKCN1J10C4

opracowała BK

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here