Prezydent Filipin wzbudza kontrowersje całując obcą kobietę w usta

1777

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte został skrytykowany, za pocałowanie obcej Filipinki podczas oficjalnej wizyty w Korei Południowej. Czyn ten został potępiony przez feministki, które twierdzą, że jest to kolejny przykład “perwersyjnego” traktowania kobiet przez Duterte.

Przez wielu Filipińczyków pocałunek został uznany za niegroźny żart.

Krytycy nazwali 73-letniego prezydenta mizoginem i uznali jego komentarze za obraźliwe i poniżające dla kobiet. Potępili oni pocałunek i określili go jako “popis” by rozbawić swoich zwolenników w czasie spotkania w Seulu.

W niedzielę wieczorem Duterte przemawiał na scenie przed tłumem Filipińczyków. W tym czasie zaproponował jednej z uczestniczących w spotkaniu kobiet, by pocałowała go w zamian za książkę.

Kobieta przyznała, że jest mężatką, ale nie ukrywała podekscytowania spotkaniem z Duterte.

“Nie bierzcie tego na poważnie, to tylko żart”, powiedział Duterte do tłumu.

Filipińska agencja prasowa zidentyfikowała kobietę i wstawiła na facebooku krótki wywiad z nią.

“Nie było w tym nic złego” powiedziała. “Dla mnie, dla niego to nic nie znaczyło”.

Kontrowersyjne komentarze Duterte na temat kobiet rozzłościły wielu aktywistów i obcokrajowców, wśród nich córkę byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Chelsea Clinton. Duterte jednak wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród rodaków.

Obrońcy praw kobiet na Filipinach rozpoczęli kampanię internetową #BabaeAko (Jestem kobietą), aby pokazać, że nie będą akceptować “seksistowskich” wypowiedzi Duterte.

“Nie musiałeś całować tej kobiety, jeśli chciałeś zabawić ludzi” powiedziała sekretarz generalna Partii kobiet Gabriela, Joms Salvador.

“To, że myślisz, że całowanie kobiety ma rozśmieszyć ludzi jest naprawdę chore”.

Senator opozycji Risa Hontiverous stwierdziła, że mimo iż obie strony zgodziły się na pocałunek, to było to “poważne nadużycie władzy”.

Anna Pinili, która jest gorliwą katoliczką powiedziała, że Duterte miał dobre chęci, ale powinien rozegrać to inaczej.

“Powinien pocałować ją w policzek” powiedziała.

W mediach społecznościowych pojawiło się przerobione zdjęcie pocałunku, na którym zamiast kobiety Duterte całuje Xi Jinpinga. W ten sposób wyśmiano podziw Duterte do przywódcy Chin.

Źródło: https://ca.reuters.com/article/topNews/idCAKCN1J014W-OCATP

Opracowała: KW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here