Nowe miejsce do produkcji metamfetaminy podsyca regionalne zamieszki w Birmie

1163

W Birmie rośnie poważne zagrożenie – zagrożenie dla procesu pokojowego, dla regionu i społeczności globalnej.

Daleko od stanu Rakhine i problemów grupy Rohingya na zachodzie kraju, który cieszy się dużą międzynarodową uwagą, część północnej Birmy jest zajęta sojuszem pomiędzy potężnymi etnicznymi bojownikami, a główną transgraniczną zorganizowaną przestępczością. Grupy zjednoczyły się, aby produkować i kontrolować narkotyki na niespotykaną dotąd skalę.

Dziesiątki konfiskat metamfetaminy w Tajlandii, Chinach, Kambodży, Laosie, Malezji i Indonezji pochodziły z stanu Szan i terytorium kontrolowanego przez przez Armię Wa i grup milicyjnych z nią współpracujących.

Doskonałe miejsce dla działalności przestępczej

Nierozwinięte i odizolowane strefy konfliktowe, takie jak północny stan Szan, są atrakcyjnymi miejscami dla zorganizowanej przestępczości.

Grupy zbrojne od dawna używają tych obszarów jako bezpiecznej przystani i finansują się nielegalną gospodarkę, aby utrzymać działalność operacyjną. Teraz jednak wydają się mieć naprawdę duże zyski z pieniędzy pochodzących z rozszerzonej produkcji i handlu metamfetaminą.

Niezrównany wzrost produkcji i handlu narkotykami zbiegł się z nasilonym konfliktem między armią, a różnymi milicjami.

Rozwiązanie problemu

Przestępczość zorganizowana może zdestabilizować niepewne kroki w kierunku pokoju, które były prowadzone przez rząd Aung San Suu Kyi.

Działania organów ścigania ograniczone do przechwytywania narkotyków i nalotów, prawie nie mają wpływu. W rzeczywistości podaż utracona w wyniku konfiskat stanowiłaby niewielki procent tego, co faktycznie jest przemycane, a utracone pieniądze byłyby minimalne.

Sojusz milicji i przestępczości zorganizowanej jest problemem, z którym Birma musi sobie poradzić, ale nie będzie w stanie tego zrobić samodzielnie. Region ASEAN – przy wsparciu graczy takich jak Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada, Chiny i Indie – musi współpracować z Organizacją Narodów Zjednoczonych, aby skoordynować nacisk na podstawowe przyczyny konfliktu i nielegalną gospodarkę oraz pomóc w zwalczaniu transnarodowej przestępczości zorganizowanej i handlu narkotykami w sposób, który nie zakłóca pokoju.

Proces pokojowy i handel narkotykami w Birmie są ze sobą powiązane i należy je wspólnie rozwiązać.

źródło:

https://edition.cnn.com/2018/06/08/opinions/myanmar-shan-state-methamphetamine-intl/index.html

opracowała BK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here