Korozja i dziury, czyli stan japońskich elektrowni atomowych

1565

Korozja oraz dziury w kanałach wentylacyjnych zostały znalezione w 12 reaktorach na terenie 7 japońskich elektrowni atomowych. Informacja wzbudziła powszechną dyskusję oraz niepokój o pracowników elektrowni, którzy mogą zostać narażeni na zbyt dużą ilość szkodliwego promieniowania.

Według badania przeprowadzonego przez rząd japoński, postępująca korozja doprowadziła do powstania dziur w kominie chłodniczym reaktora nr 2 w Chugoku Electric Power Co’s, znajdującego się w Shimane, w zachodniej Japonii.

Shimane nie jest bynajmniej odosobnionym przypadkiem. Japońskie elektrownie atomowe, w których zaobserwowano rozległą korozję i powstałe przez nią dziury to również: Kashiwazaki-Kariwa w prefekturze Niigata, Tohoku Electric Power Co’s w Onagawie, Japan Atomic Power Co’s Tokai No. 2 , TEPCO’s Fukushima Daiichi, Chubu Electric Power Co’s Hamaoka oraz Hokuriku Electric Power Co’s, znajdująca się w Shiga.

Dziury w elektrowni w Shimane zostały odkryte podczas dokonywania inspekcji. Największa z nich miała około 100 cm szerokości i 30 cm długości. Specjaliści doszli do wniosku, iż powodem ich powstania jest skraplanie rosy oraz osady soli w kanałach wentylacyjnych.

W elektrowni Kashiwazaki-Kariwa niektóre dziury w kanałach wentylacyjnych miały ponad 13 cm długości i ponad 5 cm szerokości. Eksperci utrzymują jednak, że reaktor nie został uszkodzony.

Korozja może zagrażać zdrowiu pracowników

Dziury powstałe przez korozję stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla pracowników wspomnianych siedmiu elektrowni. Jest bardzo prawdopodobne, iż przez szczeliny mogą przedostać się materiały promieniotwórcze, zagrażające ich zdrowiu.

Mimo znacznej korozji, w żadnej z elektrowni nie stwierdzono problemów z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia wody czy systemem filtracji. Firma Chugoku Electric, chcąc rozwiązać tę sytuację, zdecydowała się zwiększyć liczbę rocznych inspekcji swoich elektrowni oraz zainstalować osuszacze powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here