Mahathir chce przeglądu Partnerstwa Transpacyficznego

1257

Premier Malezji Mahathir Mohamad wyraził wątpliwości co do podpisanego w marcu Wszechstronnego i Progresywnego Porozumienia dla Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP) będącego następcą TPP.

Mahathir chce przeglądu Partnerstwa Transpacyficznego w celu uwzględnienia w nim interesów państw rozwijających się. „Mniejsze, słabsze gospodarki muszą otrzymać możliwość ochrony własnych produktów. Istotne jest wzięcie pod uwagę poziomu rozwoju danego kraju. Musimy przeglądnąć jeszcze raz porozumienie” – komentował nowy premier Malezji w wywiadzie dla japońskiej prasy.

Pierwotne negocjacje Partnerstwa Transpacyficznego (TPP – Trans-Pacific Partnership) pomiędzy dwunastoma państwami regionu Azji i Pacyfiku sfinalizowane zostały w październiku 2015 roku. Oficjalna umowa podpisana została w lutym roku następnego w Nowej Zelandii. W styczniu 2017 roku nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, D. Trump postanowił wycofać USA z partnerstwa. Z racji faktu, że do ratyfikacji umowy wymagano zgody połowy państw porozumienia tworzących 85% PKB bloku handlowego – umowa nie weszła w życie.

Pomimo wycofania się USA, pozostałe kraje dalej negocjowały umowę o wolnym handlu w nowym kształcie. Umowę o Wszechstronnym i Progresywnym Porozumieniu dla Partnerstwa Transpacyficznego zawarto 8 marca 2018 roku w Santiago de Chile. Do grupy tzw. TPP-11, które podpisały nowe porozumienie, należały wszystkie kraje uprzednio negocjujące TPP za wyjątkiem USA, czyli Malezja, Nowa Zelandia, Japonia, Meksyk, Wietnam, Singapur, Australia, Kanada, Brunei, Peru oraz Chile.

Zarys nowej polityki zagranicznej rządu Mahathira

Mahathir nie zapowiedział jednoznacznie chęci wycofania się z porozumienia. Takie głosy budzą kolejne wątpliwości co do wdrożenia w życie negocjowanego przez wiele lat porozumienia o wolnym handlu. Najstarszy szef rządu na świecie objął po raz kolejny funkcję premiera Malezji w maju po wygranej w wyborach parlamentarnych opozycji – Sojuszu Nadziei (Pakatan Harapan). CPTPP podpisane zostało jeszcze w okresie rządu Najiba Razaka. Koalicja, na której czele stoi Mahathir, dąży do zmiany polityki Malezji, m.in. poprzez rewizję zawartych w minionych latach porozumień.

W latach 90., gdy po raz pierwszy sprawował funkcję premiera (lata 1981-2003), Mahathir dał się poznać jako zwolennik integracji w ramach Azji Wschodniej. Jedną z najbardziej znanych jego inicjatyw było utworzenie Ugrupowania Gospodarczego Azji Wschodniej (East Asia Economic Caucus – EAEC) w kontrze do integracji w ramach Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (Asia-Pacific Economic Cooperation – APEC). Przy tym Mahathir wielokrotnie wypowiadał się w tamtym okresie jako krytyk aktywności krajów tj. USA czy Australia w regionie Azji i Pacyfiku.

W tym kontekście analizować można wypowiedź Mahathira w stosunku do „pacyficznego” bloku handlowego. Co interesujące, według agencji Moody’s Investors Service – największym beneficjentem tego porozumienia miałaby być właśnie Malezja.

Czerwcowa wizyta Mahathira w Japonii odbierana jest jako potencjalny powrót Malezji do polityki „patrzenia na Wschód” (Look East policy) przez nowego-starego premiera kraju. W latach 80. w momencie objęcia stanowiska, postanowił on skupić swoją politykę zagraniczną na relacjach w regionie Azji Wschodniej, m.in. z Japonią. Mahathir zapowiedział też konieczność rewizji różnych porozumień z Chińską Republiką Ludową.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here