Pierwsze indywidualne sankcje Stanów Zjednoczonych przeciwko Kambodży

1214

Pierwsze indywidualne sankcje Stanów Zjednoczonych przeciwko Kambodży ogłoszone zostały 12 czerwca w komunikacie Departamentu Skarbu. Zostały one nałożone na generała Hing Bun Hienga, członka armii i szefa ochrony premiera Hun Sena. Głównym zarzutem przeciwko obecnej administracji Kambodży jest łamanie praw człowieka i praw politycznych opozycji.

Sankcje spowodowane są działaniami politycznymi w Kambodży w ostatnich miesiącach. W listopadzie ubiegłego roku zdelegalizowana została Narodowa Partia Odrodzenia Kambodży (CNRP), a jej miejsca w parlamencie i władzach lokalnych zostały przekazane Kambodżańskiej Partii Ludowej oraz popierających ją partiom. Miesiąc wcześniej w więzieniu osadzony został Kem Sokha, lider opozycji. Ponadto, doszło do ataku na niezależność mediów oraz organizacje pozarządowe działające w kraju. Uznawane jest to za wzmocnienie reżimu Hun Sena w kontekście wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 29 lipca.

Jak głosi komunikat Departamentu Skarbu USA: „Bun Hieng jest dowódcą Jednostki Ochrony Premiera Kambodży (PBMU) w ramach Królewskich Kambodżańskich Siłach Zbrojnych, która zaangażowana była w szereg aktów przeciwko prawom człowieka i ludziom w Kambodży. PMBU była zamieszana w wiele ataków na nieuzbrojonych obywateli przez wiele lat, w tym w 2013 roku w Wat Phnom i w 2015 roku przed Zgromadzeniem Narodowym.”

Sankcje przyznane zostały na podstawie Global Magnitsky Human Rights Accountability Act z 2016 roku. Ustawa pozwala na zablokowanie dóbr oraz zakaz wjazdu do kraju przedstawicielom rządów zamieszanych w łamanie prawa człowieka lub korupcję. Ponadto obywatele Stanów Zjednoczonych nie mogą podejmować jakichkolwiek transakcji międzynarodowych ze zablokowanymi w ramach ustawy osobami.

„To, co zrobiły Stany Zjednoczone to naruszenie suwerenności niepodległego państwa. Gabinet Premiera Kambodży otwarcie krytykuje te niewytłumaczalne i godne pożałowania środki podjęte przez Stany Zjednoczone” – głosił komunikat rządowy. „Ministerstwo Obrony Kambodży domaga się od Departamentu Handlu USA zaprzestania stosowania sankcji na któregokolwiek z kambodżańskich wojskowych bez twardych podstaw” – dodawano w wypowiedzi ze strony ministerstwa.

Pierwsze indywidualne sankcje Stanów Zjednoczonych przeciwko Kambodży to kolejne z działań Stanów Zjednoczonych przeciwko rządowi Hun Sena. Jak informowaliśmy w maju, w amerykańskim Kongresie podjęto próbę nałożenia kompleksowych sankcji przeciwko władzy tego kraju. Wcześniej USA wycofało się ze wsparcia finansowego wyborów parlamentarnych oraz ograniczyło możliwość podróży do kraju przedstawicielom rządu Kambodży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here