Tokyo Declaration w trosce o środowisko

703

Gubernator Tokio, Yuriko Koike, poinformowała w środę 23.05 o ustanowieniu  Tokyo Declaration. Dokument podpisały 22 największe miasta świata, zobowiązując się zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza oraz produkcję odpadów, poprzez współpracę, polegającą na dzieleniu się technologią i wiedzą.

Tokyo Declaration została podpisana podczas Tokijskiego Forum Dla Czystego Nieba i Miasta – dwudniowego sympozjum, zorganizowanego przez Tokyo Metropolitan Government w dzielnicy Shinjuku.

Na sympozjum pojawili się zarządcy największych miast świata, między innymi  Tokio, Jokohamy, Hanoi, Hongkongu, Paryża, Singapuru, Sidney, Ułan Bator, Yangonu, Durbanu i Tomska. Podczas konferencji wymieniano się informacjami dotyczącymi recyklingu oraz programów gospodarki odpadami, które zostały przyjęte przez każde z miast, w celu zredukowania liczby zanieczyszczeń.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się, by stworzyć lepszy system recyklingu, a także promować samochody elektryczne, które przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Dzięki współpracy z prywatnym sektorem, w tym przypadku branżą motoryzacyjną, ma zostać podniesiona ekologiczna świadomość społeczna.

„XXI wiek to epoka miast. Teraz potwierdziliśmy, że Porozumienie Paryskie jest nadal aktywne i ma pozytywny wpływ na metropolie. Dzięki inicjatywom miast jesteśmy w stanie zbudować lepszy świat” powiedziała Yuriko Koike.

Miasta mierzą się z zanieczyszczeniem powietrza

Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas sympozjum były zanieczyszczenie powietrza oraz marnowanie żywności. Według WHO ponad 80% mieszkańców miast oddycha powietrzem, którego jakość znacznie przekracza dopuszczalne limity, uznane przez WHO za bezpieczne. Wynika z tego, iż na każde dziesięć osób zamieszkujących świat, 9 oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

Największym wyzwaniem, z którym obecnie mierzą się metropolie, jest brak odpowiednich systemów monitorujących jakość powietrza oraz brak gromadzenia danych, dotyczących wzrostu problemów ekologicznych.

Tokio walczy z zanieczyszczeniem

Podczas sympozjum Tokio, jako gospodarz Igrzysk Olimpijskich 2020, zaprezentowało dwie główne strategie radzenia sobie ze zmianami klimatu.

Pierwsza z nich to stworzenie drużyny Mottainai (jap. „zbyt cenne na zmarnowanie”), której zadaniem będzie zrzeszanie wolontariuszy, organizacji non profit oraz ekspertów w dziedzinie zmian klimatycznych. Grupa ta ma zajmować się problemami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza oraz marnowania żywności.

Druga strategia to zwiększenie liczby elektrycznych samochodów o 50% do 2030 roku. Jednak Yuriko Koike przyznała, że będzie to zadanie niezwykle ciężkie do zrealizowania. Na dzień dzisiejszy jedynie 2.1% samochodów w Tokio jest przyjazne dla środowiska. Mimo to gubernator podkreśla, że Tokio zrobi wszystko, by zrealizować postawiony cel i tym samym stać się przykładem nie tylko dla całej Japonii, ale również świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here