Król Malezji z powodu obaw o ekonomię, oferuje zredukowanie swojego wynagrodzenia o 10%

1245

Król Malezji, Kuala Lumpur, sułtan Muhammad V Faris Petra z Kelantanu, zaproponował, że zmniejszy swoje wynagrodzenie i dochód o 10% do czasu zakończenia swojej pięcioletniej kadencji w 2021 roku.

Król zaangażował się w symboliczną akcję podjętą przez Ministrów Federalnych Malezji pod przewodnictwem Premiera Mahathira Mohameda, aby obciąć płace o 10%. Ma to pomóc zmniejszyć zadłużenie kraju, które na dzień dzisiejszy wynosi 1 bilion riggitów malezyjskich, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje ponad 1,2 biliona.

W dniu 30 maja rząd Pakatan Harapan w związku z tym problem ustanowił Malezyjski Tabung Harapan – Fundusz Nadziei Malezji. Ma to umożliwić społeczeństwu przekazywanie darowizn, w celu pomocy zmniejszenia obciążenia kraju zadłużeniem, które jest wynikiem nierozważnych wydatków podejmowanych przez rząd Barisan Nasional.

Do dziś do godziny 15:00, wspomniany fundusz zebrał już ponad 56 milionów RM (~50,4 mln zł).

„Jego Wysokość wzruszyły wysiłki podjęte przez Malezyjczyków, którzy przekazali darowiznę na rzecz Tabun Harapan. Bardzo docenia postawę swoich ludzi i chce wraz z nimi wypełniać swoje obowiązki.” powiedział w poniedziałek (11 czerwca) Zarządca królewskiego gospodarstwa domowego Wan Ahmad Dahlan Haji.

,,Jego Wysokość wyraził zgodę i wydał dekret, aby jego zasiłek i wynagrodzenie zostały zredukowane o 10% przez cały okres jego panowania w Agongu do 2021 roku.”, kontynuował Datuk Wan Ahmad.

Nie ujawnił o jak dużych kwotach jest tutaj mowa, wielkość królewskiego wynagrodzenia wypłacanego przez rząd federalny nie jest znana.

Ponadto, władca wydał również dekret głoszący, że w tym roku nie będzie gospodarzem corocznego Open House Hari Raya, ponieważ woli, aby przydzielany mu budżet został przeznaczony na pomoc potrzebującym. Hari Raya jest ważnym świętem religijnym obchodzonym przez muzułmanów na całym świecie, który oznacza koniec Ramadanu.

Malezja podzielona jest na 9 sułtanatów, z których każdy posiada tytularnych władców. Głową państwa jest król, wybierany co 5 lat przez Zgromadzenie Władców spośród dziewięciu władców malajskich.

Opracowała

SH

Źródło https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/malaysian-king-offers-to-reduce-own-salary-by-10-pct-due-to-concern-for-economy

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here