W Malezji zmienia się polityka wobec Japonii w obliczu wątpliwości co do chińskiego kapitału

1209

Premier Malezji Mahathir Mohamad ma zamiar przyciągnąć inwestorów i zaoferować oferty biznesowe Japończykom podczas podróży do Japonii, ponieważ chce pokryć lukę w długu i uniezależnić kraj od chińskich inwestycji.

Wizyta ta oznacza jego pierwszą podróż zagraniczną po powrocie do władzy w wyniku wyborów w zeszłym miesiącu i wskazuje na powrót do polityki 92-latka. Nowy premier będzie się starał wzmocnić więzi ze wschodnią Azją, szczególnie z Japonią.

Jest to również postrzegane jako oddalenie się kraju od Chin, które wpompowały miliardy dolarów w poprzedni rząd Najib Razaka. Nowy rząd powiedział, że niektóre chińskie firmy są obecnie podejrzane o ukrywanie śladów skandalu związanego z funduszem państwowym 1Malaysia Development Berhad (1MDB).

Zmiany polityki wobec Japonii

Rząd Malezji może starać się wykorzystać ogromną pulę tanich kapitałów w Japonii, podczas gdy potencjalna sprzedaż udziałów w malezyjskich przedsiębiorstwach państwowych może być celem inwestycyjnym japońskich firm.

Mahathir zgodził się wziąć udział w dorocznej konferencji Nikkei w Azji przed wygraną w wyborach, ale teraz spotka się także z premierem Shinzo Abe i wyższymi urzędnikami podczas jego trzydniowej wizyty.

Od wizyty Mahathira oczekuje się zainteresowania sektorem finansowym, a mianowicie bankami i ubezpieczycielami. Mahathir ma się spotkać z czołowymi urzędnikami z Nomura Securities i Sumitomo Mitsui Banking Corporation.

Dyrektorzy branży finansowej również oczekują, że Japonia przyspieszy tempo inwestycji w Malezji.

Ministerstwo spraw zagranicznych Malezji stwierdziło w oświadczeniu, że wizyta Mahathira umożliwiłaby Malezji zwrócenie uwagi na obecną politykę wobec Japonii i innych krajów w regionie, szczególnie związanych z inwestycjami zagranicznymi i handlem.

Japonia jest największym zagranicznym inwestorem w Malezji w wysokości 13 miliardów dolarów w zeszłym roku.

Związek pomiędzy Malezją i  Chinami

Mahathir oskarżył chińskie firmy powiązane z państwem o zawyżanie kosztów transakcji, angażowanie się w praktyki korupcyjne, a nawet spiskowanie w skandalu z 1MDB.

Związki pomiędzy Malezją i Chinami osiągnęły szczyt w ostatnich latach po tym, jak Pekin wkroczył z transakcją o wartości 2,3 miliarda dolarów na zakup aktywów 1MDB. Następnie odbyło się kilka projektów infrastrukturalnych, które zostały wygrane przez chińskie firmy powiązane z państwem.

źródło:

https://www.reuters.com/article/us-malaysia-japan/in-mahathirs-malaysia-japan-is-back-amid-doubts-over-chinese-funding-idUSKBN1J60AZ

opracowała BK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here