Główny podejrzany w skandalu Moritomo uniewinniony

  146

  Prokuratorzy z Osaki zdecydowali, że Nobuhisa Sagawa nie zostanie oskarżony w związku ze skandalem Moritomo. Sagawa był podejrzany o sfałszowanie 14 dokumentów dotyczących podejrzanej transakcji, w którą byli zamieszani premier Shinzō Abe i jego przyjaciel Moritomo Gakuen.

  Nobuhisa Sagawa jest byłą głową japońskiej National Tax Agency oraz Biura Ministerstwa Finansów. Miał on nakazać usunięcie wielu informacji z dokumentów związanych z kontrowersyjnym nabyciem ziemi przez Moritomo, który założył później w tamtym miejscu szkołę.

  W związku z tym, że japoński kodeks karny stanowczo zabrania fałszowania rządowych dokumentów, prokuratorzy z Osaki przeprowadzili miesięczne śledztwo. Doszli jednak do wniosku, że najważniejsze fragmenty dokumentów nie zostały w żaden sposób przekształcone. Dlatego też byłoby niezwykle trudno udowodnić w sądzie, że je spreparowano.

  Prokuratorzy zbadali również sprawę podejrzanej zniżki, ofiarowanej Moritomo przez Ministerstwo Finansów, która wynosiła 820 mln JPN. Stwierdzili, że nie istnieją żadne ścisłe przepisy, dotyczące szacowania kosztów związanych z wywożeniem śmieci z rządowej działki, która jest przeznaczona do sprzedaży. To właśnie śmieci zalegające na działce miały być przyczyną, dla której Ministerstwo oferowało Moritomo 86% zniżki.

  Sprzedaż działki wzbudziła kontrowersje wśród opinii publicznej, ponieważ Akie Abe, żona premiera Japonii, jest w niezwykle bliskich relacjach z Moritomo. Akie była honorowym dyrektorem szkoły podstawowej, założonej na wykupionej przez niego ziemi. Zrezygnowała jednak z tej funkcji po wybuchu skandalu.

  Fragmenty, które usunięto z dokumentów związanych z transakcją, dotyczyły między innymi żony Shinzō Abe. Dlatego wielu podejrzewa, iż Ministerstwo Finansów udzieliło zniżki ze względu na jej wstawiennictwo.

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here