Główny podejrzany w skandalu Moritomo uniewinniony

1995

Prokuratorzy z Osaki zdecydowali, że Nobuhisa Sagawa nie zostanie oskarżony w związku ze skandalem Moritomo. Sagawa był podejrzany o sfałszowanie 14 dokumentów dotyczących podejrzanej transakcji, w którą byli zamieszani premier Shinzō Abe i jego przyjaciel Moritomo Gakuen.

Nobuhisa Sagawa jest byłą głową japońskiej National Tax Agency oraz Biura Ministerstwa Finansów. Miał on nakazać usunięcie wielu informacji z dokumentów związanych z kontrowersyjnym nabyciem ziemi przez Moritomo, który założył później w tamtym miejscu szkołę.

W związku z tym, że japoński kodeks karny stanowczo zabrania fałszowania rządowych dokumentów, prokuratorzy z Osaki przeprowadzili miesięczne śledztwo. Doszli jednak do wniosku, że najważniejsze fragmenty dokumentów nie zostały w żaden sposób przekształcone. Dlatego też byłoby niezwykle trudno udowodnić w sądzie, że je spreparowano.

Prokuratorzy zbadali również sprawę podejrzanej zniżki, ofiarowanej Moritomo przez Ministerstwo Finansów, która wynosiła 820 mln JPN. Stwierdzili, że nie istnieją żadne ścisłe przepisy, dotyczące szacowania kosztów związanych z wywożeniem śmieci z rządowej działki, która jest przeznaczona do sprzedaży. To właśnie śmieci zalegające na działce miały być przyczyną, dla której Ministerstwo oferowało Moritomo 86% zniżki.

Sprzedaż działki wzbudziła kontrowersje wśród opinii publicznej, ponieważ Akie Abe, żona premiera Japonii, jest w niezwykle bliskich relacjach z Moritomo. Akie była honorowym dyrektorem szkoły podstawowej, założonej na wykupionej przez niego ziemi. Zrezygnowała jednak z tej funkcji po wybuchu skandalu.

Fragmenty, które usunięto z dokumentów związanych z transakcją, dotyczyły między innymi żony Shinzō Abe. Dlatego wielu podejrzewa, iż Ministerstwo Finansów udzieliło zniżki ze względu na jej wstawiennictwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here