Japonia zgłasza przedstawicielom ONZ przemyt Korei Północnej

Przedstawiciele Japonii zgłosili Organizacji Narodów Zjednoczonych podejrzane przeniesienie towarów na pełnym morzu z obcego statku do tankowca północnokoreańskiego.

Jak twierdzi Japońskie Ministerstwo Obrony, samolot patrolowy Morskich Sił Samoobrony zauważył transfer na Morzu Wschodniochińskim we wczesnych godzinach 19 maja. Tankowiec Korei Północnej był widziany obok małego statku, który pływał prawdopodobnie pod chińską banderą. Według Ministerstwa Obrony oba statki, zanim odpłynęły od siebie, były połączone ze sobą czymś, co wyglądało na węża gumowego. Tankowiec z kolei znajduje się na liście celów sankcyjnych ONZ.

Rząd Japonii zgłosił tę obserwację Komitetowi ds. Sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ w Korei Północnej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poinformowano również o tym zdarzeniu stronę chińską. Japoński rząd stale monitoruje sytuację na przybrzeżnych wodach. Zgłasza takie przypadki, a obecny jest już piątym. Ostatni wydarzył się 27 lutego. Wówczas były większe obawy o działalność Korei Północnej ze względu na próby rakietowe oraz próbę jądrową we wrześniu 2017 r. Zauważono wtedy podejrzany kontakt północnokoreańskiego tankowca Chon Ma San ze statkiem z Malediwskim oflagowaniem. Około 250 km na wschód od Szanghaju obie jednostki ze zgaszonymi światłami znajdowały się bardzo blisko siebie. Uznano, że mógł być to przemyt i sprawę zgłoszono.

Międzynarodowa walka z przemytem

W marcu Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych umieściła dziesiątki statków i firm żeglugowych przemycających ropę i węgiel do Korei Północnej na czarnej liście.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w 2006 roku jednomyślnie objęła Koreę Północną sankcjami. Głównym ich celem jest ograniczenie finansowania programów nuklearnych i balistycznych KRLD, zakazując eksportu węgla, ropy, żelaza, ołowiu, tekstyliów i owoców morza. Mimo nakładania kolejnych sankcji, w tym w 2016 r., nie są one zbyt skuteczne i wciąż ma miejsce wymiana handlowa z KRLD.

Współpracując z innymi krajami, rząd Japonii dąży do zablokowania północnokoreańskich prób uniknięcia sankcji ONZ. Pod koniec kwietnia Australia i Kanada wysłały patrol samolotowy marynarki wojennej do bazy USA w prefekturze Okinawa. Rozpoczęły w ten sposób monitorowanie nielegalnych działań Korei Północnej. Jest ono częścią wysiłków zmierzających do utrzymania nacisku na Pjongjang w celu denuklearyzacji półwyspu.

PODZIEL SIĘ
mm
Studentka Studiów Dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się sytuacją polityczną Korei Północnej a także szeroko rozumianą kulturą Dalekiego Wschodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here