Atak chińskich hakerów na amerykańską marynarkę wojenną

Hakerzy chińskiego rządu zdobyli poufne dane dotyczące okrętów podwodnych marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Zostały wykradzione m.in. tajne plany rozwoju naddźwiękowego pocisku przeciwokrętowego do użytku na amerykańskich łodziach podwodnych do 2020 r. 

Jak podaje „The Washington Post” do incydentów doszło w styczniu i lutym. Atak został przeprowadzony przez oddział chińskiego ministerstwa bezpieczeństwa narodowego, działającego w chińskiej prowincji Guangdong. Zaatakowany wykonawca, którego nie wymieniono w raporcie, pracuje w Naval Undersea Warfare Center, z siedzibą w Newport na Rhode Island. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe dla okrętów podwodnych i systemów broni podwodnej.

Hakerzy wykradli 614 gigabajtów danych, które zawierały informacje dotyczące czujników, podmorskich systemów kryptograficznych i elektronicznej biblioteki działań jednostek podwodnych Marynarki. Hakerzy zdobyli również informacje o mało znanym projekcie o nazwie Sea Dragon. Zwierzchnicy Departament Obrony nie przekazali zbyt wielu informacji o tym projekcie, zapoczątkowanym w 2012 roku, poza tym, że ma na celu dostosowanie istniejących technologii wojskowych do nowych zastosowań.

Jest mało informacji na temat zdarzenia, a Washington Post zgodził się wstrzymać pewne szczegóły dotyczące projektu pocisku rakietowego na wniosek Marynarki Wojennej. Służby argumentowały, że ujawnienie informacji może zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu.

Komandor Bill Speaks, rzecznik marynarki wojennej, odmówił potwierdzenia raportu „The Washington Post”, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Ofensywa Chin

Naruszenie jest częścią długofalowych wysiłków Chin zmierzających do ograniczenia przewagi USA nad technologią wojskową i zdobycia dominującej pozycji w Azji Wschodniej. W ostatnich latach Stany Zjednoczone starają się opracować nową broń lub systemy, które mogą przeciwdziałać chińskiej flocie wojennej. Kluczem do amerykańskiej przewagi w starciu z Chinami na pełnym morzu w Azji będzie jej flota podmorska.

Przez lata chińscy hakerzy przekazywali rządowi informacje na temat amerykańskich sił zbrojnych. Z biegiem lat Chińczycy wykradli projekty: F-35 Joint Strike Fighter; zaawansowany system rakietowy Patriot PAC-3; system armii do zestrzeliwania pocisków balistycznych zwanych Terminal Area High Defense; oraz nowy okręt wojenny Littoral Combat Ship.

Ambasada chińska twierdzi, że nie wie nic o zgłoszonym włamaniu. Rzecznik powiedział również agencji Reuters w wiadomości e-mail, że chiński rząd „twardo wspiera cyberbezpieczeństwo, zdecydowanie sprzeciwia się i zwalcza wszelkie formy cyberataków zgodnie z prawem”.

Marynarka USA prowadzi śledztwo w tej sprawie z pomocą FBI, które odmówiło komentarza.

PODZIEL SIĘ
mm
Studentka Studiów Dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się sytuacją polityczną Korei Północnej a także szeroko rozumianą kulturą Dalekiego Wschodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here