Kambodża: ciężki wypadek księcia Norodoma Ranariddha

1421

Książę Kambodży, Norodom Ranariddh uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, a jego żona, Ouk Phalla, zmarła w wyniku odniesionych obrażeń w szpitalu. Ciężki wypadek księcia Norodoma Ranariddha miał miejsce w drodze na wiec polityczny partii FUNCINPEC, której przewodniczy.

Ranariddh podróżował wraz z żoną oraz innymi przedstawicielami partii do miasta Preah Sihanouk na spotkanie polityczne partii FUNCINPEC (Zjednoczony Narodowy Front Kambodży na rzecz Niepodległości, Neutralności, Pokoju i Współpracy) przed zaplanowanymi na 29 lipca wyborami parlamentarnymi w Kambodży. Do wypadku – czołowego zderzenia dwóch pojazdów – doszło na drodze szybkiego ruchu.

„Taksówka (Toyota Highlander) uderzyła w samochód księcia, który jechał w przeciwnym kierunku. Duża prędkość oraz masa auta spowodowały ciężkie obrażenia 7 osób, w tym dwóch kobiet. Książę oraz jego żona od razu zostali zabrani do szpitala prowincjonalnego.” – tak ciężki wypadek księcia Norodoma Ranariddha wyjaśniał komunikat gubernatora prowincji tuż po zdarzeniu.

To nie pierwszy przypadek poważnego wypadku samochodowego z udziałem księcia – w 2015 roku obyło się jednak bez większych konsekwencji dla Ranariddha. Odmówiono szerszego komentarza na temat jego stanu zdrowia, jednak wiadomo, że odniósł szereg urazów głowy, nóg i żeber. Według doniesień medialnych, najpierw został przetransportowany do Phnom Penhu, a następnie do Tajlandii w celu dalszego leczenia. 39-letnia Ouk Phalla zmarła w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku.

Norodom Ranariddh to drugi syn króla Norodoma Sihanouka oraz przyrodni brat Norodoma Sihamoniego – aktualnego króla Kambodży. Przez wiele lat – ponownie od 2015 roku – zasiaduje na stanowisku prezydenta FUNCINPEC. W latach 1993-1997 sprawował funkcję jednego z premierów kraju razem z Hun Senem w ówczesnym specyficznym systemie politycznym Kambodży. W latach 1998-2006 był także przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego. Po śmierci Norodoma Sihanouka typowany był na głównego kandydata na zostanie jego następcą, jednak zrezygnował z tej możliwości.

W ostatnich miesiącach Ranariddh wykorzystał delegalizację CNRP (Partia Odrodzenia Narodowego Kambodży) przed lipcowymi wyborami parlamentarnymi. Dzięki rozwiązaniu największej opozycyjnej partii, wskutek umowy politycznej większość mandatów w kambodżańskim parlamencie – Zgromadzeniu Narodowym – należących do CNRP, zostało przyznanych FUNCINPEC, w tym tamże byłemu premierowi. Co ciekawe, w wyborach parlamentarnych w 2013 roku FUNCINPEC nie zdobył żadnego mandatu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here