Spotkanie Mahathir-Jack Ma w Malezji

1111

18 czerwca doszło do spotkania premiera Malezji, Mahathira bin Mohamada i założyciela oraz prezesa firmy Alibaba, Jacka Ma. Wg doniesień medialnych, Jack Ma zabiegać miał o rozmowę od momentu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych Mahathira. Spotkanie Mahathir-Jack Ma odbyło się w biurze premiera Malezji w Putrajaya.

Jack Ma był doradcą ds. cyfrowych poprzedniego rządu Malezji, Najiba Razaka. Do spotkania szefa Alibaba Group z nowym premierem Malezji doszło w obliczu licznych zapowiedzi rządu w Kuala Lumpur co do chęci rewizji szeregu umów i porozumień gospodarczych, których stroną jest Malezja, popieranych przez Chińską Republikę Ludową. Obie strony wyrażały zadowolenie ze spotkania. „To była konstruktywna rozmowa, w czasie której poruszyliśmy szereg problemów” – komentował Mahathir. „Odbyliśmy bardzo dobre spotkanie” – dodawał Jack Ma.

Według doniesień medialnych, jednym z tematów rozmowy miał być projekt utworzenia Cyfrowej Strefy Wolnego Handlu (Digital Free Trade Zone – DFTZ). Ma on być zrealizowany przez współpracę Grupy Alibaba oraz Malezyjskiej Korporacji Gospodarki Cyfrowej (Malaysian Digital Economy Corporation) i został zapoczątkowany w okresie rządów Najiba. Celem jej utworzenia jest poprawa handlu internetowego w Malezji oraz wsparcie dla średnich oraz małych przedsiębiorstw w celu zwiększenia ich udziału w ogólnym procencie wymiany handlowej w regionie. Według zapowiedzi Mahathira, ambitny projekt pozostaje niezagrożony i będzie kontynuowany.

W czasie wizyty Jacka Ma w Malezji doszło także do otwarcia pierwszego biura Alibaba Group w Kuala Lumpur. Jack Ma wskazywał, że jednym z poruszanych wątków była chęć wspólnego zwalczania ubóstwa oraz dostarczania szans dla młodych osób w Malezji. Co interesujące, szef Alibaba Group wyraził także podziw dla wiedzy technicznej Mahathira. „Jestem zaskoczony wiedzą technologiczną premiera Malezji” – komentował spotkanie drugi najbogatszy Azjata (majątek szacowany na ponad 40 miliardów dolarów). Uwaga ta dotyczyć mogła wieku premiera Malezji, który w lipcu skończy 93 lata. Jest on najstarszym urzędującym szefem rządu wybranym w demokratycznych w wyborach.

Mahathir Mohamad został ponownie (wcześniej sprawował tę funkcję w latach 1981-2003)premierem Malezji w wyniku zwycięstwo opozycyjnego Sojuszu Nadziei (Pakatan Harapan) w majowych wyborach parlamentarnych. Było to historyczne zwycięstwo opozycji – do tej pory w historii Malezji rządziła jedynie koalicja Frontu Narodowego (Barisan National), z której pierwotnie wywodzi się Mahathir.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here