Pierwsza egzekucja w Tajlandii od 2009 roku

2087

Tajlandia przeprowadziła egzekucję 26-latka skazanego na śmierć za morderstwo nastolatka ze szczególnym okrucieństwem. Pierwsza egzekucja w Tajlandii od 2009 roku wywołała krytykę ze strony organizacji pozarządowych.

Skazany Theerasak Longji został stracony poprzez zastrzyk trucizny za 24-krotne pchnięcie nożem 17-latka i kradzież jego telefonu oraz portfela. Do egzekucji doszło przed planowaną przez premiera Prayuta Chan-ochę wizytą w Europie. „Egzekucje są wciąż niezbędne dla utrzymania porządku i tym, czego chcą ludzie. Obecnie wciąż ma miejsce wiele godnych potępienia wypadków” – komentował wyrok stojący na czele junty generał.

Departament Więziennictwa w Tajlandii, posiadający jeden z najwyższych na świecie poziomów liczby osób osadzonych w więzieniach, poinformował, że od 1935 roku stracono 326 osób. Tajlandia jest trzecim krajem położonym w Azji oraz siódmym na świecie pod względem zapełnienia więzień przypadającego na sto tysięcy mieszkańców.

„Pomimo tego, że większość krajów zaprzestało wykonywania kary śmierci, wiele z nich wciąż z nich korzysta, jak np. Stany Zjednoczone lub Chiny, w celu ochrony społeczeństwa i obywateli przeciwko zbrodniom osób, które je popełniły – zamiast bronić praw tych osób. Ta egzekucja będzie przypomnieniem dla tych, którzy sądzą, że popełnianie poważnych przestępstw lub łamanie prawa może ujść na sucho, że alternatywą pozostaje ich skazanie na śmierć” – wskazywał departament.

Oo 2003 roku wyroki kary śmierci wykonywane są przez zastrzyk trucizną. W okresie tym wykonano sześć egzekucji, głównie za handel narkotykami. Jednak od 2009 roku nie wykonano żadnego z wyroków. To powodowałoby, że po dziesięciu latach w 2019 roku Tajlandia w raportach międzynarodowych postrzegana byłaby jako kraj który wprowadził abolicję na karę śmierci de facto. Z tego powodu egzekucja wywołała dużą krytykę ze strony społeczności międzynarodowej oraz organizacji pozarządowych.

Reakcja Amnesty International

Amnesty International w komunikacie na stronie internetowej wskazuje, że „to pogwałcenie prawa do życia” i działanie sprzeczne z prawem międzynarodowym, a pierwsza egzekucja w Tajlandii od 2009 roku jest negatywnym kierunkiem wstecz w tej kwestii w kraju, gdzie przez blisko dekadę wstrzymano się od wykonywania wyroków śmierci. Wśród krajów regionu Azji Południowo-Wschodniej, gdzie wciąż dokonywane są wyroki śmierci, w 2017 roku wskazywano Malezję, Singapur oraz Wietnam.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here