Najbardziej wpływowe paszporty na świecie

Japonia dysponuje najbardziej wpływowym paszportem na świecie. Zaraz za nią plasuje się Singapur i Niemcy, a na trzecim — Korea Południowa wśród pięciu innych państw.

Według najnowszego raportu Henley & Partners, państwa azjatyckie zajmują czołówkę listy krajów w przygotowanym przez firmę indeksie. Lista objęła badaniem łącznie 199 różnych paszportów. Japoński paszport został wybrany jako najbardziej wpływowy środek identyfikacji podczas podróży zagranicznych. Japończycy obecnie mogą podróżować do 189 krajów bez uzyskania wcześniejszej wizy lub po uzyskaniu jej na miejscu przyjazdu.

Singapurski i niemiecki paszport zajęły drugie miejsce z dostępem do 188 terytoriów. Z kolei południowokoreańscy posiadacze paszportów mogą podróżować do 187 krajów z wizą wydaną w dniu przyjazdu. Razem z tym państwem na trzecim miejscu znalazły się Finlandia, Francja, Włochy, Hiszpania i Szwecja. Chiny zajmują dalekie, bo 68 miejsce.

Dla porównania Polska zajmuje miejsce 12. Możemy podróżować bez wizy do 175 państw.

Korea Północna zajmuje 92 miejsce razem z Kongo i Iranem. Państwa te mogą podróżować do 43 krajów bez wizy. W gorszej sytuacji znajduje się tylko 16 państw. Najgorzej w rankingu wypadły Afganistan i Irak.

Lista jest aktualizowana na bieżąco, jeszcze w marcu na pierwszym miejscu, oprócz Japonii znajdował się Singapur.

Rywalizujące indeksy

Lista Henley & Partners jest jednym z dwóch głównych indeksów paszportowych. Konkurencyjny jest prowadzony przez światową grupę doradztwa finansowego ARTON Capital. Według niej Singapur posiada najbardziej wpływowy na świecie paszport, pozwalający na podróż bez wizy lub uzyskanie jej na miejscu w 165 państwach. Według tej listy Korea Południowa jest na drugim miejscu (163 państwa bez koniecznej wizy). Japonia i Niemcy są razem na trzecim miejscu, z bezwizowym dostępem do 162 krajów.

PODZIEL SIĘ
mm
Studentka Studiów Dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się sytuacją polityczną Korei Północnej a także szeroko rozumianą kulturą Dalekiego Wschodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here