Matejko w Stambule

1294

W roku 2018 przypada 180. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. To także 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, mieszczącego się w zabytkowym budynku.

Kto kojarzy największego polskiego malarza historycznego z Orientem? Nie każdy wie, że przebywał on, wraz z żoną Teodorą, kilka tygodni w Stambule u swego kuzyna Henryka Gropplera, który prowadził tam przez kilkadziesiąt lat nieformalną ambasadę polską. Matejko nie tylko gromadził orientalne pamiątki (m.in. fotografie i dekoracyjne tkaniny), sporo szkicował z natury (meczety, sułtańskie pałace, bazary i uliczki miasta), ale także namalował jedyny w swej twórczości pejzaż – Widok Bebeku pod Konstantynopolem.

Namalowany w dwóch wersjach obraz „Utopiona w Bosforze” jest ciekawy także ze względu na domniemanie rysu autobiograficznego (topiona kobieta przypomina żonę artysty, jej oprawca nienawidzącego jej sekretarza Matejki, a on sam podobny jest do mężczyzny spokojnie przyglądającego się scenie topienia).

Na wystawie „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” można zobaczyć zdjęcia Jana Matejki z żoną oraz Henrykiem i Ludwiką Gropplerami, wspaniałe szkice z stambulskiej ulicy i portret Gropplera pędzla mistrza Matejki. Z kolei orientalne pamiątki Matejków z podróży do Stambułu można oglądać w muzeum biograficznym – Domu Jana Matejki w Krakowie.

Z okazji przypadającej 24 czerwca 180. rocznicy urodzin Mistrza Jana Matejki Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowały wspólną akcję promocyjną, z nadzieją, że ułatwi ona wszystkim chętnym zwiedzenie dwóch wystaw:

Od wtorku 26 czerwca do niedzieli 1 lipca obowiązywał będzie bilet wiązany na dwie te ekspozycje. Pokaż bilet wstępu z Domu Matejki w Galerii MCK i zwiedź wystawę za złotówkę. Zwiedziłeś wystawę Stambuł. Dwa światy, jedno miasto? Koniecznie zobacz także ekspozycję w Domu Matejki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here